«Валентинка» в петриківському стилі

14 лютого, в день закоханих, в Меморіальному будинку-музеї Д. Яворницького відбувся черговий майстер-клас з Петриківського розпису. На ньому майстер Центру української культури «Коло калинове» Зайченко О.В. показала чудові зразки робіт, виконані вихованцями Центру, розповіла про походження цього народного мистецтва, навчила петриківському розпису відвідувачів майстер-класа. Деякі з учасників, пам’ятаючи про сьогоднішній День закоханих та звичай дарувати листівки-«валентинки», створили листівку в петриківському стилі. І хоча виготовлення таких «листівок» — це вже сучасна творчість, яка живиться джерелами народними, але символи петриківського розпису завжди були і залишаються символами кохання.

З історії «Валентинок»:
Перші письмові «валентинки» з’явилися вже в 15 столітті. Є різні думки про те, кому ж належить написання першої такої листівки. За однією з версій, створення першої письмової «валентинки» приписується Герцогу Орлеанському (1415 рік),який сидів в цей час у в’язниці, в одиночній камері. Він вирішив боротися з нудьгою шляхом писання любовних послань власній дружині. Ця перша «валентинка» збереглася до нашого часу і експонується в Британському музеї.
За іншими відомостям, найстаріша «валентинка» була нещодавно виявлена в одній з британських бібліотек. Цей лист написаний в 1477 році. У посланні дівчина просить хлопця довести, що він її дійсно любить. Вона повідомляє, що доб’ється у матері збільшення приданого, а він повинен одружитися з нею. Цей лист було викуплено бібліотекою у британської сім’ї, в архіві якої воно зберігалося, ще в 1930-х роках. І лише минулого року його виявив один з нових співробітників бібліотеки.
Популярність «валентинки» почала зростати у XVIII столітті. У той час ними обмінювалися замість подарунків. Вони придбали особливу популярність в Англії. «Валентинки» робили з кольорового паперу і підписували кольоровими чорнилами. Але винахідливість закоханих у їх створенні не знала меж. Найталановитіші писали «валентинки» у вигляді акровірша — це віршований розмір, коли перші букви кожної строфи складають разом слово, у даному випадку — ім’я коханої людини. «Валентинки» вирізували маленькими ножичками або проколювали маленькими шпильками у вигляді мережива, зафарбовували через трафарет, створювали «валентинку» — пазл або ребус або імітували середньовічний рукопис з кольоровими малюнками.
А вже на початку XIX століття почалося серійне виробництво «валентинок». Спочатку це були чорно-білі малюнки, створені вручну на фабриці. Але з кожним роком «валентинки» ставали більш оригінальними та барвистими.
У наш час «валентинки» представлені як вітальні листівки у вигляді сердечок з якнайкращими побажаннями, визнаннями в любові, пропозиціями руки та серця або просто жартами. Традиційно їх пишуть зміненим почерком або лівою рукою і не підписують. Адресат повинен сам здогадатися, хто саме прислав йому листівку. Окрім «валентинок» люди дарують своїм коханим троянди (оскільки вважається, що вони символізують кохання), цукерки-сердечки та інші предмети із зображеннями сердець, птахів, що цілуються, і, звичайно, справедливо визнаного символу Дня Святого Валентина — маленького крилатого ангелика Купідона. А останнім часом все більшої популярності набувають віртуальні «валентинки».

Але набагато приємніше отримати «валентинку», зроблену власними руками коханої людини. Ця листівка буде не тільки креативною і індивідуальною, але й нестиме справжні почуття.

На фото учні 7-х класів сш № 7, Індустріальний район.

P2144020.JPGP2144022.JPGP2144018.JPGP2144029.JPGP2144032.JPGP2144036.JPGP2144038.JPG553145106.jpg704120515.jpg