Цікаву агітаційну листівку часів Великої Вітчизняної війни передано до музею

Нещодавно до Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького пошукачами було передано цікаву агітаційну листівку часів Великої Вітчизняної війни (1941-1945 рр.).

Листівка знайдена у 2013 р. в Солонянському районі, на місцях бойових дій осені 1943 р. Це листівка з радянської агітаційної мінометної міни, калібру 82 мм.

Текст розрахований на німецьких солдатів і офіцерів, з метою припинення їх опору і здачі в полон частинам Червоної Армії.

listovka.jpg

Переклад:

Прочитай і передай далі!

«Що з тобою сталося, мій Хайнц?»

Фрау Ельфріда Кедель з Вердана, написала 2.10.43 своєму чоловікові, обергефрайтеру Хайнцу Кеделю, польова пошта 00325, наступне:

«Мій дорогий, улюблений Хайнц!

Мама і я зі страхом все ще чекаємо від тебе ознаки життя.

Що з тобою сталося, мій Хайнц? Це питання, яке мучить мене вдень і вночі.

Повір мені, коханий, думаєш про все.

Ні, я знаю, ти ще живий, інакше я б цього не витримала.

Щовечора я поминаю тебе в молитві.

Коли закінчиться війна, і ти знову будеш вдома, ми будемо дякувати Творця все життя.»

Але що ж сталося з цим Хайнцем ?

Його спіткала та ж доля, що і багатьох інших мільйонів німецьких солдатів і офіцерів.

ВІН ЗАГИНУВ

А у його дружини не залишилося ніяких надій. Вдалі від батьківщини і родини, він назавжди залишився лежати в чужій холодній землі.

А ти, німецький солдат, на Дніпровській дузі, як ти сподіваєшся вибратися живим з цієї жахливої ​​війни?

Червона Армія нестримно продовжує свій успішний наступ.

Всіх, хто чинить опір, очікує неминуча загибель. Наближається твій смертний час.

А вдома тебе чекають твоя дружина і твої діти. Вони запитують кожен день у матусі: «Де татко?»

Ти хочеш принести нещастя твоїм коханим? Ні!

Отже, де ж вихід? А цей вихід існує!

Спокійно здавайся в полон, і ти збережеш своє життя для своєї сім’ї. А коли війна закінчиться, ти знову знайдеш своє сімейне щастя.

Ця листівка служить пропуском для німецьких солдатів і офіцерів , які здаються в полон до Червоної Армії.

82mm.jpg