Майстер-клас з плетіння дідуха

12 грудня 2014 р. Народні майстри Петриківки: Наталка Рибак та Юрій Фесак провели у стінах Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького майстер-клас по створенню української традиційної різдвяно-новорічної прикраси «Дідуха».
На виготовлення дідуха майстрам та їх помічникам знадобилося близько трьох годин. Відтепер дідуха можна буде побачити у залі №2 історичного музею (щорічно до Новорічних та Різдвяних свят у стінах історичного музею проходить екскурсія для дітей «Новий рік в музеї». Екскурсія знайомить з історією, традиціями і обрядами, пов´язаними із святкуванням нового року у народів, які населяли наш край з найдавніших часів до початку ХХ ст.). Він простоїть там до 30 січня 2015 р., а потім відправиться у фонди, щоб у грудні знову зайняти своє місце у цій же залі.
4 січня 2015 р. Рибак та Фесак обіцяли ще раз навідатися до стін історичного музею, щоб навчити плести ще одну традиційну народну Різдвяну прикрасу — павук та ін.

Петриківські майстри вже давно товаришують з музеєм. Н. Рибак (петриківський розпис) та Ю. Фесак (плетіння з соломи) щорічно беруть участь у святі просто неба «Гончарне коло» (свято до Міжнародного дня музеїв) та цього року їх можна було побачити в історичному музеї ще і під час загальноєвропейського заходу «Ніч музеїв». Петриківські майстри давали майстер-класи у залі №3.

Дідух — українська різдвяна прикраса, символ пожертвування найкращого збіжжя у хліборобських культурах. Дідух — символ урожаю, добробуту, багатства, безсмертного предка, зачинателя роду, духовного життя українців, оберега роду. Дідух є одним із найдавніших культів у різдвяній обрядовості українців. Традиція дідуха сягає дохристиянських часів.

IMG_5755.jpg IMG_5766.jpg IMG_5776.jpg IMG_5792.jpg IMG_5805.jpg IMG_5823.jpg IMG_5830.jpg IMG_5838.jpg