Історія мандрує по Донбасу

10 березня 2016 р. в Українському кризовому медіа-центрі (м. Київ) відкрилася виставка «Іноземні інвестиції в Україну. Кінець ХІХ – початок ХХ ст. Частина І. Бельгія» Організатором і виконавцем виставки виступив Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького і меценат музею Д. Піркл. У відкритті брали участь посол Бельгії в Україні Люк Якобс, директор музею Н. Капустіна, Д. Піркл і автор – зав. відділом музею В. Лазебник.

Виставка презентує музейно-історичну версію взаємовідносин України і Бельгії під час індустріального буму в Катеринославській губернії, до складу якої входили сучасні Дніпропетровська, Донецька, Запорізька та Луганська області.
В минулому це найбільш промислово розвинуті, інноваційні регіони, тісно пов’язані з Європою історично. Особливо це стосується ареалу Донбас, який був фактично розбудований і розвинутий вихідцями з Західної Європи. Але в силу досить малих історичних знань мешканці цього регіону носять анти- європейські настрої. Для них Донбас – радянський край, який повинен бути врятований від Європи. Між тим лише сто років тому промисловість Донбасу стрімко розвивалася саме завдяки європейським капіталам, а сучасні великі міста засновувалися навколо побудованих ними підприємств. Саме вихідці з Британії, Бельгії, Франції, Німеччини створили сучасну індустрію південно-східного регіону України і поклали початок тому Донбасу, який ми знаємо тепер.
На виставці представлені 250 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий період бурхливого розвитку українського регіону. Справжніми свідоцтвами тих подій є – акції бельгійських товариств, що діяли в губернії, портрети і фото бельгійських і українських підприємців,засновників і керівників заводів, рудників, шахт, створених за участю бельгійського капіталу. На фото відтворені гігантські металургійні заводи з доменними печами, робітники-металурги та шахтарі.
Географія підприємств – Кам`янське, Кривий Ріг, Катеринослав (Дніпро), Єнакієве, Маріуполь, Горлівка, Лисичанськ, Костянтинівка, Дебальцеве та ін.
За ініціативи медіа-центру та за участю посольства Бельгії в Україні і мецената Д. Піркла виставка відкрилася 29 квітня в Лисичанську, 17 травня – у Сєверодонецьку. Планується експонування її в Краматорську, Маріуполі, Слов`янську.
Сподіваємося, що виставка, створена національним історичним музеєм прифронтової Дніпропетровщини донесе правдиву і досі маловідому сторінку історії українського Донбасу.

Валентина Лазебник, зав. відділом «Історія України і краю XIV — поч. ХХ ст.»

IMG_7179.jpg IMG_7307.jpg DSC_0797.JPG dsc_1380_0.jpg

Hosting Ukraine Проверка тиц