Презентація книги Валентини Лазебник «СТАЛЬ У СТЕПУ. ПОГЛЯД З УКРАЇНИ»

14 березня 2018 року у стінах історичного музею, зала №4, вібдулася така довгоочікуванна презентація книги В.І. Лазебник «Сталь у степу: погляд з України».

Серед почесних гостей були: Люк Якобс, посол Бельгії в Україні, Дмитро Піркл, медальєр та меценат, краєзнавці та гості міста, області і України.

Книга Валентини Лазебник «Сталь у степу. Погляд з України» підготовлена на базі музейної колекції Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького. Великий внесок також зроблено і меценатом Дмитром Пірклом, який протягом тривалого часу купував і передавав музею цінні історичні документи тих часів: акції та облігації іноземних акціонерних товариств, що діяли у регіоні, і стали основним джерелом дослідження. Роботі над темою також сприяло Посольство Королівства Бельгія в Україні, яке мало щире бажання відродити та зберегти спільну історичну та культурну українсько-бельгійську спадщину.

Ця книга стала логічним завершенням жвавого інтересу до теми іноземних інвестицій, викликаного музейною виставкою «Іноземні інвестиції в Україну. Кінець XIX- початку ХХ ст. Частина перша: Бельгія», яка у 2016 році подорожувала містами Донецької, Луганської, Дніпропетровської та Вінницької областей за участі Мистецького напрямку Українського кризового медіа-центру та за підтримки Посольства Королівства Бельгія в Україні.

Безперечно, книгу «Сталь у степу. Погляд з України» можна віднести до серії «Україна. Повернення своєї історії», історії, яка відкриває приховану за радянських часів історичну сторінку – діяльність іноземних промислових інвестицій та підприємництва, зокрема, бельгійських, в Україні наприкінці XIX – початку ХХ ст. Саме Бельгія на той час була головним інвестором України, її діяльність зосереджувалася у Криворізько-Донецько-Придніпровському регіоні (колишня Катеринославська губернія), через що регіон  називала «Українська Бельгія».

У книзі акцентується увага на європейському періоді в історії розвитку регіону, який на сьогодні є недостатньо досліджений і залишається маловідомим для широкого загалу. Донецько-Придніпровський регіон залучив значний бельгійський інвестиційний капітал. Разом з ним сюди приїхали бельгійські фахівці, які посеред пустельного степу побудували промислові підприємства, селища з розвиненою інфраструктурою . Все це стало основою для майбутнього промислового регіону. Найважливішими об’єктами діяльності бельгійських товариств в Україні стали гірнично-металургійна, металообробна, машинобудівна, хімічна та будівельна промисловість, міський транспорт. Містами створення товариств були Брюссель, Серен, Кувен, Льєж, Маршиєн-о-Пон та ін.

«Сталь у степу. Погляд з України» — це не просто книга, це своєрідна презентація достовірного, конкретно-історичного та статистичного матеріалу щодо дій, результатів та наслідків діяльності бельгійських інвесторів та підприємців у регіоні. На сторінках книги проілюстровано 270 історичних документів тих часів і подій: ціні папери бельгійських товариств, світлини і портрети бельгійських та українських підприємців, керівників і засновників заводів, шахт.

Поява книги Валентини Лазебник «Сталь у степу. Погляд з України» дозволить скорегувати та розширити існуючі погляди на історію економічного розвитку України та надасть певний поштовх подальшим студіям із цієї тематики як в Україні, так і у Бельгії.

IMG_9977.jpg IMG_9981.jpg IMG_9930.jpg IMG_9967.jpg IMG_9964.jpg IMG_9954.jpg IMG_9907.jpg IMG_9906.jpg