В рамках програми «Розвиток інтелектуального руху на Дніпропетровщині» ДНІМ презентує виставку «Хід за ходом» (З історії шахів на Дніпропетровщині в 1902-2012 рр.) та образотворчу виставку «Я жизнь сравнил бы с шахматной доской…» О. Хаям».
«Хід за ходом» (З історії шахів на Дніпропетровщині в 1902-2012 рр.).
Вперше в Дніпропетровській області в Дніпропетровському національному історичному музеї створена виставка про історію й сьогодення дніпропетровської обласної шахової організації.
Перший чемпіонат Катеринослава з шахів проходив у 1902 р. в приміщенні на вул. Московскій. З газет відомі імена організаторів і учасників шахових баталій 1902 — 1917 рр., серед яких були лікарі, педагоги, інженери, студенти: Ребінін, Фоняков, Фонякова, Загорський, Султанбеєв, Махт та інші.
Експонати виставки розповідають про те, що в 1920-1940-е роки на шаховій арені нашого краю з’являються імена таких шахістів, як – Воєнблат, Умнов, Каєм, Болеславський, Кунін, Штіглиць, Корсунська, брати Петро та Іван Гваї, останній з них увішов в історію як один з творців славнозвісних ракетних установок «Катюш». Представлені фото й книги геніального шахіста, екс-чемпіона світу Х.Р. Капабланки, який у 1936 р. побувал у Дніпропетровську. Він зробив вагомий внесок в розвиток та популяризацію шахів у світі й нашому краї.
Значне місце на виставці посідають материали про шахове життя Дніпропетровщини 1950-2000-х рр. Показані фотографії відомих шахістів області, материали щодо діятельності обласного шахового клубу, ДЮСШ № 9 та інших шахових шкіл, меморіальні комплекси Є.Узуна, В.Руденка, В.Гуревича, О.Єлінової, О.Мороза, Д.Кононенка та інш., фотографії, книги, грамоти, дипломи, архівні й газетні матеріали, кубки, вимпели, призи, медалі, шахи, шахові годинники, сувеніри. Інтерес викликають яскраві свідоцтва про перебування на Дніпропетровщині А.Лілієнталя, М.Таля, М.Ботвинника, В.Смислова, гру в шахи видатних людей краю.
Експонати виставки висвітлюють, безперечно, не всі подробиці й деталі з історії дніпропетровських шахів, однак дозволяють широкій громадськості ознайомитись з більшістю славетних сторінок багатого минулого й сьогодення шахового життя краю. Виставку доповнює відео-фільм — 100 фотографій з історії шахів.
«Я жизнь сравнил бы шахматной доской…» О. Хаям».
На виставці художніх творів юних і молодих художників Дніпропетровська представлені малюнки, твори учнів художніх шкіл та студій міста, художників-аматорів з шахової тематики. Шахи завжди надихали людей на творчість, появу образотворчих праць в різних галузях і жанрах. Вперше така виставка організована в Дніпропетровську. Її мета — поєднати шахи й мистецтво, залучити молодь до шахової гри, творчості, креативного мислення, показати творчість талановитих молодих земляків широкій громадськості.
Виставка працюватиме з 19 квітня до 19 травня 2012 року
Адреса: пр. К.Маркса, 16
Тел. для довідок: (0562) 46-34-22
Час роботи музею: з 10:00 до 16:00 (вихідний: понеділок)