Виставка представляє колекцію музичних інструментів Дніпропетровського історичного музею. Збирати цю колекцію розпочав ще сам Дмитро Іванович, і переважна більшість експонатів, представлених у виставковій залі якраз належить до цього зібрання.
Це без перебільшення унікальні інструменти, які дійшли до наших часів у своєму автентичному вигляді. Є серед них традиційні українські кобзи і бандури; цимбали, чий музичний прообраз дослідники вважають одним з найдавніших струнних інструментів світу (наскельні зображення цимбалоподібного інструмента на ассирійських фресках в Куюндеку належать до 3500 р. до н.е.); колісна ліра на три струни, датована кінцем ХІХ століття. Можна тут побачити і прикарпатську трембіту позаминулого століття, яка надійшла до фондів музею також за часів директорства Дмитра Яворницького. Майстри народних інструментів здавна вважають, що найкращим по звучанню музичним інструментом буде той, який зроблений «громового дерева», тобто, в яке вдарила блискавка.
Жодне свято, ярмарок чи весілля не обходилось на Україні без участі «троїстих музик» – музикантів, що грають в народних інструментальних ансамблях. Розквіт такого спільного музикування відбувався наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Традицйними інструментами «троїстих музик» вважаються скрипка, сопілка та цимбали. Але протягом століть до цих інструментів ще додалися (або замінили попередні) гармонь та бубон. Вони також представлені на виставці.
Деякі із музичних інструментів експонуються вперше. Це, насамперед, скрипка та цитра німецького виробництва. До речі, цитри та мандоліни набули визнання у міській культурі Старої України, а на початку ХХ століття стали популярними і серед широких верств населення.
Традиційно жодна музична тематика, пов’язана з українською культурою, не обходить увагою такі традиційні для українців інструменти, як кобза, ліра та бандура. Крім цих народних музичних витворів ХІХ століття, на виставці представлені кобзоподібний інструмент та бандура початку ХХ століття, створені відомим кобзарем, майстром своєї справи Ф.Ю. Циганенко.
Окреме місце на виставці займає реконструкція зовнішнього вигляду кобзаря та хлопчика-поводиря у традиційному для кінця ХІХ ст. одязі з всластивими для мандрівників атрибутами. На стінах – оригінальні фотографії від початку ХХ ст. і до 1990-х рр., які у певній мірі охопили кобзарську культуру нашого краю та України в цілому.
У витрині – дитячі іграшки-свистульки від опошнянських майстрів ХІХ – початку ХХ ст. На цих свистульках можна було виконувати прості мелодії, вони завжди були популярні серед народу. А нижче – своєрідна ізюминка експозиції – декілька екзотичних музичних інструментів з колекції Дмитра Яворницького. Це нубійський музичний інструмент та ударні інструменти по типу барабанів й тамбуринів. Дещо Дмитро Іванович, як завзятий мандрівник та колекціонер, привозив із власних подорожей по Єгипту, Сирії та Палестині, а дещо, за легендою, отримав від російського етнографа Миколи Михайловича Міклухо-Маклая, з яким Яворницький був знайомий особисто. Ці речі тільки засвідчують багатогранність зацікавлень видатного українського вченого, показуючи полікультурність його мислення. Полікультурність є і головною темою цьогорічного ІІ-го Всеукраїнського музейного фестивалю, в рамках якого відкривається виставка «Шедеври музичних майстрів».
Виставка експонується з 18 вересня 2008 р. до 31 січня 2009 р. у виставковій залі меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького.
Ціна квитків: 2 грн. (для дітей, школярів, студентів); 4 грн. (для дорослих)
Музей працює: вівторок, середа, субота, неділя з 10 до 16 години.
Адреса: 49027, Дніпропетровськ, площа Шевченка, 5
Тел. (0562) 47-27-61, (0562) 47-27-33.