Петріківські паростки (до 50-річчя Петріківської дитячої художньої школи ім. Т.Я. Пати)

Петриківська дитяча художня школа — найстаріший учбовий заклад широко відомого осередку народного мистецтва петриківського розпису. В 2008 році їй виповнюється 50 років.
За півстоліття своєї діяльності школа виховала ряд поколінь талановитих народних майстрів, які нині успішно працюють в галузі петриківського розпису.
Вона була створена у 1958 році за сприянням обласного управління культури як філія Дніпропетровської ДХШ № 1 Кіровського району (директор І.І.Семенів.)
Керівником її став петриківчанин, випускник Дніпропетровського державного художнього училища О.З.Латун., першими вчителями петриківського розпису були відомі майстри Ф.С.Панко та В.І.Соколенко, вихованці славетної народної майстрині Т.Я.Пати.
На початку діяльності школа, не маючи свого приміщення, діяла в класах Петриківської СШ, пізніше – в приміщенні районної бібліотеки. Та не дивлячись на матеріальні труднощі, виконувала важливу роль у підготовці майбутньої зміни майстрів Петриківки, а також їх підготовки для роботи на підприємствах художніх промислів осередку.
Цьому сприяло те, що традиційно основам петриківського розпису в школі навчали провідні майстри осередку.
В 1984 – 85 р. р. вчитель школи Пікуш A.A. – заслужений майстер народної творчості України за підтримкою органів місцевої влади, спільно з державною страховою компанією, організував реконструкцію старого 2-х поверхового будинку, завдяки чому школа отримала власне приміщення (2- й поверх) в якому вона діє і нині.
В 1995 році школа з філії була реорганізована в самостійний учбовий заклад — Петриківську районну дитячу художню школу. З цього часу її керівником, а також вчителем петриківського розпису є відома петриківська майстриня, член Національної спілки художників Пікуш М.І., яка очолює талановитий колектив у складі вчителів: Лук’яненко Л.М., Бережної Н.М., Кравець Л.Ф., Пікуш Т.А., Бородіної – Рудовол Н.С. що навчають 70 дітей основам малюнку, живопису, композиції, історії мистецтв а також петриківського розпису.
В школі створено творчу атмосферу захопленої, наполегливої праці. її учні — активні учасники дитячих художніх виставок, фестивалів, конкурсів районного, обласного, всеукраїнського а також міжнародного рівня.
На протязі ряду років діти є учасниками та переможцями Всеукраїнських конкурсів: „Нові імена України”; „Податки очима дітей”; „Мій рідний край”, „Я хочу жити в якісному світі”, „Я люблю Україну”; зарубіжної виставки Петриківської дитячої художньої школи в Канаді (м. Вінздор, Торонто, 2003р.) та багатьох інших. В приміщенні ЦНМ „Петриківка” розміщена постійно діюча виставка робіт учнів школи, яка на протязі року поновляється кращими учнівськими роботами. Багато учнів відзначено дипломами, цінними подарунками та поїздками до дитячих оздоровчих закладів м. Євпаторії , м. Одеси та міжнародного дитячого центру „Артек”.
За час своєї діяльності школа підготувала понад 600 випускників, серед яких багато закінчили середні та вищі художні учбові заклади Дніпропетровська, Львова, Києва. Харкова, Полтави, Кривого Рогу, Решетилівки, Миргорода, працюють в галузі культури, освіти та петриківського розпису.
Серед сучасних майстрів петриківського осередку понад 95 % – є випускниками Петриківської дитячої художньої школи, серед яких заслужені майстри народної творчості України: Глущенко В.А., Турчин Н.І., Пікуш A.A., Горбуля Л.М., Дека В.І., Чернуський А.О., Гаркава Т.А. (понад 20 майстрів стали членами Національної спілки художників України).
За досягнення у праці в 2007 році нагороджено директора школи та вчительку петриківського розпису Пікуш М.І.- орденом „Княгині Ольги ПІ ступеня” та вчительку Лук’яненко Л.М. – медаллю „За працю і звитягу”.
Постійними спонсорами школи впродовж останніх 15 років є ЦНМ „Петриківка” ДОНСХУ – провідний творчий колектив осередку. Активну допомогу в забезпеченні діяльності школи виявляють громадські організації: жіноча організація українок Канади ім.. Ольги Басараб (м. Вінзор), громадська організація „День культури світу” (м. Дніпропетровськ), Дніпропетровський обласний благодійний фонд підтримки соціально незахищених дітей, обласне відділення Українського фонду культури.
Велике значення для підтримки художньої школи мала особиста підтримка ексгубернатора Дніпропетровської області В.Г.Яцуби, служби у справах неповнолітніх Дніпропетровської облдержадміністрації, а також керівництва селища, району та області, завдяки чому за останні роки покращується стан матеріально — технічної бази школи.

Адреса: пр. К.Маркса, 64 (музей Літературне Придніпров’я)
Часи роботи музею: вівторок, п’ятниця, субота, неділя з 11:00 до 17:30 без перерви; середа з 11:00 до 20:00
Вартість квитків: 2 грн. для школярів, студентів; 4 грн. для дорослих.
Тел. для довідок: (0562) 778-01-00