Для спокійної і стабільної роботи потрібно: добре виконувати доручення (сказали – потрібен образ Дюймовочки – вже неодмінно буде вам голубенька дзвоник-шапочка та білий фартушок), адаптуватися під фінансові обставини (наприклад, не шкодуючи, можна викреслити з ескізу костюма королеви дорогий фатін), і ніколи не совати ніс не в свої справи.
Ірина Ткаченко, однак, з тих небагатьох, кому завжди і до всього є справа.
І якщо вона береться за створення образів – то міцно і обома руками. І тоді під роздутий однією маленькою жінкою ідейний ураган потрапляє і сценографія, і художнє оформлення, і, не рідко, навіть режисура з музикою! Чи таке мислиме?
Кравці, які працюють з нею, розповідали, що Ірина Надирівна, будучи людиною, що мислить візуальними образами, іноді не в змозі пояснити на словах всі тонкощі та нюанси яких-небудь декоративних деталей та в серцях береться шити костюми власними руками, хоч в її обов’язки це жодним чином не входить і додаткових фінансових заохочень не передбачає!
Так, на виставці можна буде побачити костюми з улюблених старшому поколінню дніпропетровських театральних глядачів вистав «Мауглі», (вперше поставленого на сцені «ТЮЗу» – театру юного глядача у 1986), «Анчутка» (ТЮЗ, 1986), «Сестра моя русалочка» (ТЮЗ , 1987), «Коли місяць зійде» (театр ім. Т. Шевченка, 1989), «Чарівні кільця Альманзора» (ТЮЗ, 1989).
Молодий же глядач із задоволенням впізнає на виставці костюми з вистав, які активно ставляться сьогодні на сценах театрів «Верим!» ( «Панночка», «Кролики та удави», «Руфін і Прісцілла», «Дуже проста історія»), театру опери та балету ( «Віфлеємська зірка»), виконані дочкою Ірини Надирівни – Марією Ткаченко. Ця молода художниця є лауреатом таких театральних фестивалів, як «Надія Січеславни», «Січеславна», «Леся Українка і театр на межі тисячоліть». Родзинка даної виставки в тому, що відвідувачам будуть представлені ескізи, чорнові креслення костюмів і вже готові пошиті костюми, для того, щоб була можливість порівняти, наскільки задумане художницею вдалося реалізувати на сцені.
«З огляду на те, що багатьом костюмам вже понад двадцять років, не варто намагатися порівняти тканину, що вже вицвіла, з яскравими квітами на малюнку, – сміється Марія Ткаченко, – однак, ми зробили, що могли, готуючись до цієї виставки: і дірки, де потрібно, заштопали, і бантики понашивали, а де не потрібно – повідривали… На жаль, найчастіше в дніпропетровських театрах, один і той самий костюм одягає у різних виставах і дворянин, і слуга». Виставка сценічного костюма для Дніпропетровська – справа рідкісна. Тим більше, коли свої роботи показують представники однієї з найбільш «театральних» сімей нашого міста (чи жарт – чотири покоління театральних діячів!).
Сподіваємося, що виставка стане яскравою прикрасою дніпропетровського літа!
Адреса: пр. К. Маркса, 16 (Дніпропетровський історичний музей)
Тел. для довідок: (0562) 46-34-22
Часи роботи музею: з 10:00 до 16:00 (вихідний – понеділок);
Вартість квитків: 2 грн. для дітей; 4 грн. для дорослих