Народний музей історії Публічного Акціонерного Товариства „Дніпровський металургійний комбінат ім.Ф.Е.Дзержинського”
м.Дніпродзержинськ
Адреса музею: 51925, м.Дніпродзержинськ, вул.Кірова, 18б,
Телефон: (0569) 51-67-29 – завідувач музею, (0569) 50-81-64
факс ДМК: 53-18-68; 53-16-36.
E–mail: [email protected]
Музей розташований у окремому старовинному приміщенні, що є історико-меморіальною будівлею, пам’яткою історії та архітектури, про що свідчать 6 пам’ятних та меморіальних дошок. Побудований у 1899 р. як інженерний клуб Дніпровського заводу ПРДМТ (рос. Южно-Русское Днепровское металлургическое общество).
Рішення про організацію музею Дніпровського металургійного заводу було прийнято в 1974р. Експозиція відкрита 21.04.1977р.
28.02.1979р. постановою Колегії міністерства Культури УРСР музею присвоєне звання „НАРОДНИЙ МУЗЕЙ”.
У 1982 р. музей був нагороджений Почесною грамотою Міністерства чорної металургії СРСР, Президії ЦК профспілки працівників металургійної промисловості за активну роботу по патріотичному вихованню та профорієнтації молоді.
В 1987 р. музей удостоєний диплома Міністерства культури УРСР, Української ради профспілок, ЦК ЛКСМУ.
У 2006 р. в обласному огляді-конкурсі музеїв на звання «Кращий галузевий музей Дніпропетровської області» музею Дзержинки вручений диплом «За кращу видавничу діяльність».
На першому, другому та третьому Всеукраїнських музейних фестивалях музей успішно презентував свої виставки, за підсумками яких відзначений званням лауреата.
Наукові, пошукові та дослідницькі розробки музею лягли в основу двох фундаментальних книг, що присвячені 120-ти та 125-ти річчю Дніпровського меткомбінату.
У 2013 році музей брав участь у 1-му галузевому конкурсі музеїв металургійної промисловості, за результатами був нагороджений дипломом та цінним подарунком.
На примузейній площі знаходяться меморіальний комплекс в пам’ять про загиблих металургів-фронтовиків у роки другої світової війни та технічний музей просто неба, заснований на честь 120-ї річниці Дніпровського меткомбінату. У 2014 р. біля музею відкрито пам’ятник директору-розпоряднику Дніпровського заводу І.І. Ясюковичу (1888-1903 рр.). У комплексі також нещодавно відкритий пам’ятний знак, присвячений ліквідаторам Чорнобильської катастрофи.
Структура музею: 4 експозиційних зали, лекційно-концертна зала, виставковий відділ, фондосховище, службові приміщення.
Фонди музею нараховують більш як 14,5 тис. одиниць схоронення основного та науково-допоміжного фонду.
Щорічно музей відвідує близько 20 тис. осіб, а з відкриттям музею просто неба кількість відвідувачів майже подвоїлась.
Музей плідно співпрацює з відділом по роботі з молоддю підприємства, профспілковим комітетом, радою ветеранів та жіночою радою, а також з навчальними закладами міста. В його роботі з’явилися інтерактивні форми як то конкурси, фестивалі, ігри. Музей взяв під свою опіку міні-музей дитячого оздоровчого табору «Дзержинець», для якого підготував та оснастив цікавими матеріалами декілька тематичних виставок.
Завідувач музею О.І. Бенідзе