Ільїн Миколай Сергійович

11.05.1925 – 16.11.1943
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність та героїзм, виявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії рядовому Ільїну М. С. присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Посмертно.

Народився 11 травня 1925 року в селі Івкіно Переславського району Ярославської області в багатодітній родині робітника. Росіянин. У 1934 році поступив у 7-літню школу, але через матеріальні затруднення в родині, змушений був піти з батьком на заробітки лісорубом, і залишити навчання. Пізніше закінчив ремісниче училище в місті Ярославлі. Працював столяром. 16 листопада 1943 року, коли гвардії червоноармієць Ільїн виносив з поля бою поранених в укриття, він був убитий ворожою кулею… Похований у селі Натальївка Солонянського району Дніпропетровської області України. На будинку школи, де учився майбутній Герой, встановлена меморіальна дошка. Нагороджений орденом Леніна, Червоного Прапора.

Санітар 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської Червонопрапорної Чапаївської стрілецької дивізії 6-ї армії Південно-Західного фронту, гвардії рядовий.

При форсуванні ріки Дніпро і захопленні плацдарму на правому берегу відзначилися воїни головного загону 78-го гвардійського стрілецького полку легендарної Чапаївської дивізії (6-а армія, Південно-Західний фронт). У числі бійців знаходився і 18-річний санітар комсомолець гвардії червоноармієць Микола Ільїн. У ніч на 26 вересня 1943 року гвардійці-чапаївці на човнах форсували Дніпро, захопивши плацдарм і висоту з оцінкою “130,3”. Наступного дня супротивник, з використанням танків і самохідних знарядь, здійснив п’ять запеклих атак на зайняті радянськими воїнами позиції. Але даремно… Хоча в загоні з’явилися вбиті і поранені. У цій непростій бойовій обстановці юний санітар виніс з поля бою 30 поранених солдатів і офіцерів, крім того, він ходив в атаку з бійцями на висоту “130,3”, де знищив до п’яти солдатів супротивника. Відважний санітар-гвардієць активно брав участь і в наступних боях, що вела 25-а гвардійська Червонопрапорна Чапаївська стрілецька дивізія на території Дніпропетровської області України, і врятував від смерті десятки тяжкопоранених бійців.