Стрижаченко Олексій Абрамович

17.03.1911
Герой Радянського Союзу

Дата наказу: 19.03.1944. За мужність та героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР капітанові Стрижаченко О.А. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Народився 17 березня 1911 р. в с. Білозорьє Черкаського р-ну Черкаської обл. в сім’ї службовця. Українець. Закінчив Алма-Атинський кооперативний технікум. Працював в райпотреб-союзі. У Радянській Армії з 1933 — 35, з 1939 — 40 рр. та з серпня 1941 р. Закінчив Тамбовське кавалерійське училище в 1942 р. На фронті з 08.1942 р. Учасник радянсько-фінляндськой війни 1939 — 40 рр. Двічі поранений. У 1944 р. закінчив Військову академію ім. Фрунзе. З 1946 р. майор Стрижаченко в запасі. Жив в м. Алма-Ата.
Нагороджений орденами Леніна, Червоного Прапора, Вітчизняної війни 1 та 2 ст., медалями.

Командир стрілецького батальйону 1118-го стрілецького полку 333-й стрілецької дивиіії 12-й армії. Капітан.

21.09.1943 р. дивізія спільно з 25-й гв. стріл. дивізією визволяє м. Синельникове та на слідую­чий день виходить до Дніпра. Треба було форсувати Дніпро та захопити плацдарм в районі с. Вовніги Солонянського р-ну.
Протягом трьох днів йшла напружена підготовка. Проводилися заняття, вивчалася місцевість. Працювали індивідуально з кожним бійцем. Батальйону капітана Стрижаченко, посиленому зв’язківцями, саперами, требу було першими форсувати Дніпро. Вибір комдива ліг на нього.
Готові переправні засоби. Перевірена еки­піровка особового складу. Дозволили палити. Були дані останні напуття. Комуніст Стрижаченко подав команду на заняття плавзасобів та сам сів в перший човен. Відчалили. Противник виявив де­сант, коли він вже перетнув Дніпро. Бійці кинулися уперед та через мить увірвалися у ворожі траншеї. Зав’язалася рукопашна сутичка. Стрижа­ченко, керуючи боєм, особисто знищив до 10 гітле­ровців. Опір ворога зломлений. Перша траншея захоплена. Комбат дає наказ закріпитися на захоплених рубежах, привести в лад себе, зброю, спорядити магазини. Протягом всього дня 26 вересня противник атакував. Батальйон відобразив декілька контратак. Багато хто загинув або був поранений. Ще більш беспокойним було 27 вересня. На контратаки ворога відповідали атаками батальйону. Потрібно було розширювати плацдарм по фронту та в глибину. Мета досягалася дорогою ціною: ціною життя кращих з кращих. Створені були умови для форсування Дніпра основними силами полку та дивізії.
Докучала артилерія противника, бомбила авіа­ция, але батальйон стояв на плацдармі. Виходив зі строю особовий склад, але легкопоранені залишалися в строю. Неодноразово доводилося Стрижаченку братися за кулемет, відбивати атаки противника.
Вміло командуючи підрозділом, капітан Стрижа­ченко зумів виконати поставлене завдання, завдяки добре поставленій партійно-політичній роботі, безперебійному зв’язку зі штабом полку та підрозділами. Стрижаченко тактично грамотно організовував оборону та утримував зайняті позиції.