1911 – 25.06.1968
ГеройРадянського Союзу
Дата указу: 22.02.1944. Указом Президіума Верховної Ради СРСР за мужність та героїзм, проявлені в боях, гвардії старшому сержанту Бєляєву В. П. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Народився у 1911 р. в с. Ліновка Жердевського р-ну Тамбовської обл. в родині селянина. Росіянин. В Радянській Армії та на фронті з квітня 1942 р. Після війни жив у м. Жердєвка Тамбовськой обл., працював ветсанітаром у совхозі.
Нагороджений орденами Леніна, Червоної Зірки, медалями.
Командир зброї 78-го гв. стрілецького полку 25-ї гв. стрілецької дивізії 6-ї армії. Гв. старший сержант.
На нараді командир батареї оголосив, що вночі 26 вересня в районі с. Війскове Солонянського р-ну розпочнеться переправа десантного першого ешелону. Пором 5-ї понтоно-мостової бригади подали під загрузку. Артилерісти погрузили зброю, боєприпаси, і в 3 години ночі ешелон відійшов від берега. Переправа проходила спокійно до середини річки. Потім було складніше. Супротивник виявив десант, коли вже було занадто пізно. Гітлерівці не очікували удару в цьому місці, вважаючи, що форсування готується в іншому районі. Скориставшись цим, піхотинці і артилерісти непоміченими підпливли до берега, а потім піхота стрімким кидком опанувала прибережну смугу, а пізніше захопила висоту і закріпилася на ній. У цей час артилерісти вибрали вогневі позиції і окопалися. Батарея, ведучи вогонь по ворожим позиціям, сплутала всі плани німців.
Противник контратакувати. В бой вступила зброя гв. ст. сержанта Бєляєва. Командир вміло керував орудійним розрахунком. Ведучи вогонь осколковими снарядами по атакучій піхоті, змусив її залягти і тим самим збив темп наступу. Ворог ніс великі втрати. У перший день боїв розрахунок брав участь в боротьбі з 10 контратаками противника. Противник ввів танки. Для артилерістів такі поєдинки вже були. Командир знаряддя наказав викатити зброю на відкриту вогневу позицію і вступив у двобій. Першим бронебійним снарядом розбив гусеницю. Танк здригнувся і розгорнувся, підставив борт. Постріл бронебійно-запальним снарядом. Танк спалахнула, як свічка. Дим почав охоплювати атакуючу ворожу піхоту. Екіпаж загинув у танку. Другий танк рухався прямо на гармату. Гв. ст. сержант Бєляєв вирішив підпустити танк на дальність прямого пострілу. Команда «Вогонь!». Танк підбито.
У цьому ж бою було знищено 2 станкових кулемета. Після бою командир зброї провів розбір і дав оцінку кожному номеру розрахунку, а також визначив орієнтири. Визначено відстань до ворожих траншей. Другий день боїв був більш запеклим. Противник підтягнув резерв. Атаки супроводжувалися танками. Бєляєв і в цих боях вийшов переможцем. Було знищено 2 танка і 8 пулеметних точок.
У цих боях перемогу принесла витримка і відвага. На третій день обстановка залишилася напруженою. Знаряддя вело вогонь настільки інтенсивно, що згоріла фарба на стовбурі. Артилерісти знищили 2 гармати, 2 станкових кулемета та 8 автомашин. Знищено за три дні кілька десятків гітлерівців.
У критичні хвилини гв. старший сержант Бєляєв ставав сам до зброї та вів вогонь по танкам. Таким чином, обслуга Бєляєва внесла вагомий внесок в розгром гітлерівців на плацдармі.