Виставка “Нові поповнення книжкової скарбниці в ювілейний музейний рік”

Виставка «Нові поповнення книжкової скарбниці в ювілейний музейний рік» присвячена Дню народження Д.І. Яворницького та 175-річному ювілею ДНІМ.

У науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького відкрита чергова книжкова виставка. Вона є логічним продовженням ювілейного року. Наш музей пройшов великий шлях довжиною 175 років, і разом із ним росла й поповнювалась унікальна книжкова колекція.

Книжкові скарби були предметом спеціальної дослідницької та колекційної уваги Дмитра Івановича Яворницького, 169-у річницю з дня народження якого ми відзначаємо 6 листопада. У 1902 р. почалося відродження музейного зібрання в Катеринославі, офіційно заснованого ще 1849 року. Директором Обласного музею імені Поля (нині ДНІМ) у 1902 р. було призначено Д.І. Яворницького (обіймав посаду директора 31 рік – до 1933 р.).

Але задовго до цього, починаючи з 1882 р., Дмитро Іванович кожен рік відвідував наш край, вивчаючи територію Вольностей Запорозьких. Саме тут, у серці колишньої козацької республіки, котру було скасовано 1775 року, зберігалось тоді чимало пам’яток запорозької старовини. Запорозькі реліквії зберігались в родинах місцевих мешканців – нащадків козаків, а також у приватних колекціях місцевої верхівки.

Серед усього різномаїття старожитностей нашого краю, особливу увагу Д. І. Яворницького привертали й пам’ятки книжкової культури. Це передусім видання релігійного характеру – Євангелія, Псалтирі та інші богослужебні книги, які зберігалися в місцевих церквах. Д. І. Яворницький доклав чималих зусиль, щоб ці унікальні зразки книгодрукування XVII-XVIII століть поповнили фондові зібрання очолюваного ним музею.

Паралельно з формуванням самого музею, Дмитро Яворницький опікувався й розвитком музейної бібліотеки, яка щорічно зростала, наповнюючи свої фонди унікальними стародруками та науковими виданнями. Наукова бібліотека музею стала вагомим культурним осередком Степової України ХХ століття. Тут зберігаються тисячі пам’яток книжкової культури. Чимало екземплярів мають автографи, маргіналії, свою історію побутування та передачі до музейного зібрання.

Продовжуючи вагомі традиції, наукова бібліотека музею сьогодні поповнюється цінними науковими виданнями. Здебільшого це дарунки авторів та музейних інституцій – партнерів. Весь 2024 рік наукова бібліотека музею продовжувала поповнювати свій фонд.

Щедрі дарунки для музейної книгозбірні в ювілейному році зробили науковці Дніпра, Києва, Полтави, Харкова та інших міст. Це, зокрема, В. Лавренко, А. Венгер, А. Портнов, М. Чабан, Л. Омельченко, А. Парамонов, В. Сакун, О. Решетніков та інші автори. Вони передали у фонди авторські історико-краєзнавчі дослідження та розвідки. Наша щира вдячність колегам!

На виставці представлені нові надходження видань – монографії, каталоги, збірники та історико-краєзнавчі науково-популярні видання.

Розпочнемо огляд передусім із видань нашого музею. У 2024 році світ побачило фундаментальне наукове видання – «Археологічні колекції ДНІМ: історії комплектування. Статистичне наповнення. Науково-дослідні матеріали. Частина 1». Автором-упорядником цього видання є один із найдосвідченіших фахівців музею, Майя Йосипівна Сердюк.

Новаторськими виданнями стали монографія В. Лавренко «Світ «своїх» та «чужих» у російському суспільстві у роки Першої Світової війни» та її підручник «Практичне музеєзнавство».

Звертає на себе увагу також історіографічна трилогія А. Венгера «Образи медієвіста та медієвістики», присвячена науковцям дніпровської історичної школи – В. Сиротенку, Я. Рубіну та М. Бречкевичу. Видання, крім суто історико-біографічної компоненти, мають вагомі додатки – зібрання матеріалів усної історії щодо вказаних персоналій.

Монографія А. Портнова «Dnipro. An entangled history of a European City» є першою спробою в історіографії, англійською мовою та для західного читача, синтезувати історію нашого міста.

Історико-краєзнавча монографія знаного дослідника Придніпров’я М. Чабана «Бандурний батько Микола Богуславський» реконструює життєвий шлях та діяльність видатного діяча українського руху.

Звертає на себе увагу ділогія дослідниці історичної минувшини та директора краєзнавчого музею міста Підгороднє Л. Омельченко: «Легенди та оповідки слободи Підгородньої» та «Нариси з історії Підгороднього (до початку ХХ століття)». До речі, сподіваємось, що у найближчому майбутньому ця збірка стане трилогією.

Привертає увагу також книга В. Сакуна «Полтавський слід Олександра Поля». Книга цікава передусім тим, що декілька років, проведених О. Полем у Полтаві, розглядаються в широкому урбаністичному контексті історії міста середини ХІХ століття.

Цікаве видання запорізьких колег – О. Решетнікова та С. Шевчука «Православні церкви Більмацького краю ХІХ-ХХ ст.» – розкриває маловідому сторінку церковної історії частини Запорізької області. Видання особливо актуальне з огляду на сучасну ситуацію з історико-архітектурними пам’ятками на Приазов’ї.

Спеціально відмітимо дві меморіальні книги історико-біографічного характеру. Вони стосуються двох видатних дослідників історичної минувшини нашого міста та краю, Такі різні за долею постаті – Г. Швидько та В. Платонов… Але об’єднані вони тим, що кожен наполегливо та самовіддано вивчав різні аспекти історії краю, будь то історія козацьких поселень або історія розвитку ракетно-космічної техніки. Книга «Образи» є виданням останніх спогадів професора Г. К. Швидько, яка пішла від нас у 2022 році. А книга «Люди як зорі…» – збірка спогадів друзів та колег про В. Платонова – журналіста, дослідника історії ракетно-космічної техніки, літописця славетних ВО «Південмаш» та КБ «Південне», який пішов від нас у 2023 році. Значущість цих видань підсилюється тим, що вони мають історико-меморіальний характер, увічнюючи пам’ять відомих дослідників та авторів, та, водночас, слугують продовженню наукових напрямів, започаткованих цими персоналіями.

Фонди музейної бібліотеки – сама по собі ґрунтовна джерельна база інформації для дослідження історії та культури Придніпров’я. Бібліотечні фонди доступні для наукової спільноти задля дослідження багатошарової тематики локальної історії. В сучасних непростих умовах наукова бібліотека музею зберігає книжкові скарби та створює нові книжкові виставки.

Книжкова виставка працює до кінця 2024 р. у приміщенні Наукової бібліотеки ДНІМ ім. Д.І. Яворницького, за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх.

І.М. Гурова, зав. науковою бібліотекою ДНІМ,
М.Е. Кавун, кандидат історичних наук,
зав. відділом ДНІМ «Музей історії
місцевого самоврядування Дніпропетровської області»