Книжкова виставка “Світоч культурно-освітнього життя Придніпров’я: Олександра Ковалевська – Чернова – Риндовська”

Чергова книжкова виставка відкрита в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького. Вона присвячена 195-й річниці від дня народження видатної громадської діячки, педагога, подвижниці освіти в місті на Дніпрі Олександри Якимівни Риндовської (1829-1905).

Ім’я Олександри Риндовської стало символом освітньо-культурного процесу в нашому місті та Придніпров’ї другої половини ХІХ ст. Вона стала найбільш значною постаттю на ниві освіти в Катеринославі та протягом 40 років очолювала Маріїнську жіночу гімназію (1865-1905 рр.). Дочка стала гідною продовжувачкою справи свого батька – директора училищ Катеринославської губернії Якима Ковалевського.

Олександра Якимівна Ковалевська, в заміжжі – Чернова та згодом Риндовська, народилася 13 (25) листопада 1829 року у Харкові, у дворянській сім’ї. Майже все своє життя вона провела у Катеринославі. У 1830 р. її батька запросили сюди на посаду другого директора Катеринославської чоловічої гімназії. Олександра Якимівна вступила до «Одеського інституту шляхетних дівчат» і закінчила інститут у 1846 р. з відзнакою. Вона повернулася до Катеринослава і незабаром вийшла заміж за багатого землевласника гвардійця Михайла Андрійовича Чернова.

Жіноча доля та сімейне життя Олександри Якимівни склалися недостатньо щасливо, навіть трагічно, що наклало відбиток на всю її подальшу поведінку. Відмінності у характері подружжя не давали можливість створити гармонійний союз. Чоловік був людиною веселої вдачі, зрештою промотав свої статки та маєтки. У 1859 р. за півроку раптово померли двоє синів пари Чернових (Михайло та Володимир). Цей факт позначився на подальшій біографії Олександри Якимівни. Протягом трьох років вона «пішла в себе», фактично перебувала у меланхолії. Але, зрештою, вона духовно переоцінила себе в навколишньому світі, і вирішила присвятити себе справі просвітництва.

Олександра Якимівна з головою пішла у освітню роботу. З професійного боку вона проявила себе як успішний педагог та організатор. Великий вплив на світогляд та активність О.Я. Риндовської здійснив відомий педагог барон Микола Олександрович Корф (1834-1883) – знаковий діяч народної освіти. Барон Корф доводився їй родичем, а також сусідом по маєтку. Відомий як теоретик та практик організації початкових земських шкіл на Катеринославщині (мешкав та працював на території Олександрівського та Маріупольського повітів, сучасні частини Запорізької та Донецької областей). Саме барон Корф після тривалої депресії повернув О.Я. Риндовську до активного життя і спонукав її до активних дій у галузі жіночої освіти.

У результаті, Олександра Якимівна вирішила повністю присвятити себе педагогіці. У 1864 р. з її ініціативи було офіційно організовано, а в 1865 р. розпочало свою діяльність Катеринославське жіноче училище, яке у 1870 р. стало Маріїнською жіночою гімназією. «Начальницею» жіночого училища, згодом гімназії, була призначена Олександра Якимівна Чернова. На цій посаді вона пробуде протягом сорока років. Вона стала не просто директором, а людиною, на якій трималася вся жіноча освіта Катеринослава.

Поступово О.Я. Чернова прийшла до думки очолити культурно-просвітницьку роботу в місті. Вона виступила з ініціативою створити «Товариство піклування про жіночу освіту в м. Катеринославі», яке відкрилося у жовтні 1870 року. Під егідою товариства було відкрито ще декілька шкіл. У 1883 році з ініціативи Олександри Якимівни було відкрито «Комісію народних читань», яка організовувала спеціальні науково-популярні лекції для широких мас городян.

Друг та соратник О.Я. Чернової – Риндовської, видатний вчений-біолог та педагог Іван Акінфієв зазначав: «Світлий розум і особлива чарівність — ось ті дві риси, які проявлялись у Олександрі Якимівні так рельєфно і сильно, які мені не доводилося зустрічати разом у жодній жінці».

Олександра Чернова стійко переносила всі життєві випробування. У 1884 р. помер чоловік, залишивши жінку практично без засобів для існування. У 1891 р., будучи вже зрілою жінкою, О.Я. Чернова вдруге вийшла заміж. Їй запропонував такий варіант інший заслужений та відомий у Катеринославі педагог, Микола Семенович Риндовський. Він мав великий стан, пенсіон по службі – 1 тисяча рублів. М.С. Риндовському було вже 80 років, але шлюб було укладено. Після весілля Риндовський прожив лише кілька місяців, залишивши Олександрі Якимівні прізвище та значну пенсію.

Визнанням освітньо-культурних заслуг О.Я. Риндовської стало рішення Міської Думи Катеринослава про присвоєння їй звання «почесної громадянки» міста – першої з жінок. На той момент таке рішення мала затвердити верховна влада, але до цього, на жаль, справа чомусь не дійшла. Незважаючи на це, слава першої почесної громадянки Катеринослава надійно закріпилася за Риндовською в громадській свідомості.

Олександра Риндовська померла 4 січня 1905 р., за декілька днів до початку революції 1905 року. Кінець її життя став одночасно кінцем цілої історичної доби. Свій вічний спокій О.Я. Риндовська знайшла на Міському цвинтарі, поруч із могилою батька, Я.Я. Ковалевського, біля східної стіни Воскресенської цвинтарної церкви. Однак могила цієї знаменитої жінки, на жаль, не збереглася. У середині 1930-х років цвинтар було знищено, а на його місці влаштовано стадіон «Сталь» (згодом — «Металург», нині «Дніпро-Арена»).

Однак пам’ять про «світоча освіти» нашого міста поступово відновлюється. У 2008 р. встановлено пам’ятний знак на будівлі Маріїнської гімназії (пл. Троїцька, 1). У 2016 р. ім’я Олександри Риндовської отримала велика за протяжністю вулиця в Шевченківському районі міста.

На виставці представлені, передусім, унікальні раритетні видання кінця ХІХ – початку ХХ ст. із книжкового зібрання Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького. Це, передусім, книга самої О.Я. Чернової «Историческая записка о Екатеринославской Ма­риинской женской гимназии со времени ея основания по 1 Августа 1881 года» (Катеринослав, 1883), де детально описані перші кроки діяльності та подальша історія освітнього закладу.

Два монографічні видання – раритети початку ХХ ст. містять розлогу інформацію про аспекти життя та діяльності О.Я. Риндовської. Це книга «Памяти Александры Акимовны Рындовской, бывш. Черновой» (Катеринослав, 1905) та брошура І.Я. Акінфієва «Александра Акимовна Рындовская» (Катеринослав, 1915).

Значний дослідницький інтерес являють щорічні звіти «Общества вспомоществования нуждающимся ученицам Екатеринославской Мариинской Женской Гимназии» – збереглися звіти за 1894, 1897, 1898, 1899, 1902 роки.

На виставці представлені також праці сучасних дослідників, які стосуються життя та діяльності О.Я. Риндовської. Зокрема, її постать висвітлена на сторінках таких узагальнюючих видань, як «Дніпропетровськ: минуле і сучасне» (2001), «Катеринослав-Дніпропетровськ – 225: Видатні особистості та обличчя міста» (2001), «Історія міста Дніпропетровська» (2006), «Діячі державної влади та самоврядування Дніпропетровської області: історичні нариси. Том 1» (2009), в монографії В.І. Лазебник «Почесні громадяни міста Катеринослава. 1868-1917» (2020) та ін.

Виставка працює до кінця 2024 року в приміщенні Наукової бібліотеки ДНІМ імені Д.І. Яворницького, за адресою: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 18, 1 поверх.

Максим Кавун, кандидат історичних наук, завідувач відділу ДНІМ
«Музей історії місцевого самоврядування Дніпропетровської області»
Ірина Гурова, завідувачка Науковою бібліотекою ДНІМ