Вишукані зразки античної цивілізації Греції та Риму привертали увагу колекціонерів з доби ренесансу. Більшість світових музеїв вважали за честь зберігати античні греко-римські пам’ятки, цікавість до яких штовхала людей на далекі авантюрні подорожі, ошукування і навіть злочини. Не є винятком і зібрання Дніпропетровського історичного музею, в якому налічується понад 200 грецьких античних пам’яток (крім монет, які віднесені до нумізматичної колекції) здебільшого з Керчі (Пантикапея), а також з Ольвії, Херсонесу. Це теракотові статуетки, амулети, прикраси, світильники; керамічний, скляний, алебастровий посуд та його фрагменти.
Формування даної колекції теж пов’язане з певними цікавими історіями і непересічними особистостями. Зокрема, у 1856 р. під час Кримської війни до Катеринославу були евакуйовані древності Керченського музею старожитностей, де їх повинен був прийняти і описати відомий археолог і сходознавець А.В.Савельєв. Але несподівано у місті починається пожежа, яка охопила весь квартал, де знаходились і керченські музейні предмети.
Тюки з експонатами охопив вогонь, тільки дещо вдалося врятувати, і ці залишки були передані у місцевий музей. Античні древності надходили у музей як шляхом археологічних розкопок скіфських курганів та інших пам’яток, так і з приватних колекцій місцевих аматорів старовини.