Необхідність впровадження Проекту полягає у забезпеченні доступу людей з обмеженими можливостями до музейної експозиції.
Впровадження Проекту передбачає здійснення ряду заходів, які у поєднанні спрямовані на досягнення оптимального результату:
- Розробка та виготовлення спеціалізованого обладнання для стаціонарної експозиції і спеціалізованої виставки;
- Організація і проведення виставок “Різне здоров’я — рівні можливості” (стаціонарної в музеї та пересувних в різних місцях);
- Проведення циклу навчально-пізнавальних заходів для відвідувачів з особливими потребами;
- Проведення навчальних заходів для персоналу ДНІМ, відповідального за роботу з відвідувачами з особливими потребами;
- Проведення семінару та конференції з обміну досвідом для фахівців інших музеїв.
Проект передбачає підбір оригінальних експонатів з фондів ДНІМ, а також тактильних реплік. Для оснащення виставок та розділів постійної експозиції передбачається, зокрема, розробка та створення спеціалізованого мультифункціонального музейного обладнання, придатного для використання у музейних заходах як відвідувачами з особливими можливостями, так і повносправними відвідувачами – спеціалізованих мультисенсорних комплексів зі змінними тактильними модулями. Мультисенсорні комплекси призначені для тактильного та аудіального пізнання предметів (зразків, реплік, макетів тощо) з певних розділів експозиції з синхронною світловою акцентуацією та звуковим двомовним супроводом у різних форматах (літературно-музичні композиції, описи, історії, загадки, вікторини, тощо) для проведення тематичних занять у різних режимах (індивідуальні заняття, групові, оглядові екскурсії, тощо), наприклад:
- «Славетна зброя давніх битв» – аудіотактильне пізнання зразків стародавньої зброї та зброї часів козацтва – списів, стріл, бойових сокир, булав, пірначів, шабель, мечів та шоломів.
- «Шлях розуму – від давнини до сьогодення» – аудіотактильне пізнання зразків черепів людини різних часів: синантропа, класичного неандертальця, кроманьйонця, родезійської людини, австралопітека та інших.
- «Пізнай себе та світ навколо» – тактильний квест з підказками-загадками з аудіотактильним показом анатомічних зразків: моделей черепа, серця, тіла, скелета людини та скелетів тварин.
- «Подорож у сиву давнину» – аудіотактильна інтерактивна демонстрація процесу розкопок та ідентифікації археологічних знахідок з використанням реплік археологічних зразків: моделі динозавра, мамонта, кам’яних стел і скульптур, предметів скіфського часу, античності, середньовіччя, тощо.
Передбачається, що створення мультисенсорних комплексів буде виконуватись Науково-інноваційною Лабораторією «Динамічні моделі» на основі раніше створених нею аудіотактильних станцій.
У окремому додатку наведено Кошторис придбання та виготовлення тактильних зразків для використання у складі мультисенсорних комплексів, під час проведення тематичних заходів, а також вартості придбання додаткових матеріалів.
Орієнтовні терміни та структура втілення Проекту “РІЗНЕ ЗДОРОВ’Я — РІВНІ МОЖЛИВОСТІ”
- Організаційні заходи (домовленості, договори, отримання коштів). Вересень 2014 р.
- Розробка та виготовлення спеціалізованого обладнання для стаціонарної експозиції і спеціалізованої виставки. Вересень-жовтень 2014 р.
- Придбання матеріалів та обладнання, підбір експонатів. Вересень 2014 р.
- Організація і проведення виставок “Різне здоров’я — рівні можливості” (стаціонарної в музеї та пересувних в різних місцях). Жовтень-листопад 2014 р.
- Проведення циклу навчально-пізнавальних заходів для відвідувачів з особливими потребами. Жовтень-грудень 2014 р.
- Проведення навчальних заходів для персоналу ДНІМ, відповідального за роботу з відвідувачами з особливими потребами. Жовтень 2014 р.
- Проведення семінару з обміну досвідом для фахівців інших музеїв. Листопад 2014 р.
- Звіт по проекту. Грудень 2014 р.
Автор проекту: Мінакова Катерина, колишній науковий співробітник музею, тепер – аспірант ДНУ.
Відповідальна за втілення проекту в музеї: Бекетова В.М., заступник директора музею по науковій роботі.
Проект подано на конкурс Міністерства культури України “Ярмарок ідей” у 2013 р. Проект здобув перемогу, Міністерство передбачало у 2014 р. профінансувати музей у розмірі 70 тисяч грн.
На 2015 р. музей подав цей проект на конкурс Розмаїття культури ЮНЕСКО.