- Специфіка джерельної бази праці Д. І. Яворницького тісно пов’язана з особливостями основної творчої мети автора, структурою роботи, а також з умовами, в яких створювалася «Історія запорізьких козаків» (далі — ІЗК). Як відомо, перші два томи її були написані під час фактичного заслання Яворницького в Середню Азію, де він не мав можливості безпосередньо працювати над джерелами, суттєво обмежено було і коло літератури, але ці обставини не вплинули на якісні особливості дослідження. З іншого боку, переважна більшість джерел використана в першому томі ІЗК (1892 р.), оскільки він, за визначенням І. Сварника, «своєрідна енциклопедія побуту козацтва», тут висвітлені питання історії та розміщення Січей, особливості організації влади та судочинства, устрою Війська Запорозького, ремесла, побут, заняття козацтва, природні умови, кордони володінь, церковний устрій, рівень освіти тощо. Фундаментально ці проблеми висвітлювалися у вітчизняній історіографії практично вперше, тому Д. І. Яворницький використав у першому томі максимальну кількість джерел і літератури, що були йому доступні (за підрахунками І. Сварника — 170 позицій). Другий і третій томи присвячені висвітленню історії козацтва з кінця XV ст. по 1734 р., і автору не було потреби суттєво розширювати коло джерел, воно звужувалося пропорційно і паралельно хронології (в 3-му томі Д. І. Яворницький опирався переважно на документи міністерства внутрішніх справ, «Акти Юго-Западной России», літописи Величка та Самовидця, деякі польські хроніки).
- Структуру джерельної бази ІЗК можна визнати традиційною,її складають архівні джерела з фондів імператорської публічної бібліотеки, московського відділення архіву Головного штабу, міністерства внутрішніх справ, Малоросійської колегії при Харківському університеті (особливо активно в 2- і 3-му томах використані документи малоросійських справ за 80-тї роки XVII ст.); широко автор користується опублікованими джерелами у складі таких авторитетних збірок, як «Акти ЮЗР», «Памятники, изданные временной комиссией для разбора древних актов», «Акты, изданнне археографической зкспедицией», «Volumina Legum» Значну увагу привертає Д. І. Яворницький нарративним джерелам, широко використовуючи літописи Самовидця, Гр. Грабянки, С. Величка, щоденники Е. Лясоти (використане практично все, що стосується запорозьких козаків), Г. Боплана, X. Манштейна, хроніки Бєльського, Пясецького, записки Гейденштейна, епістолярну спадщину Ст. Жолкевського, український літопис Срезневського, а також літописи по Іпатійовському, Ніконовському списках, Хмельницький літопис, Літописну збірку Бєлозєрського та ін.
- Д. І. Яворницький, крім спеціальних робіт, присвячених історії запорозького козацтва (відомі праці С. Митецького, А. Скальковського, Г. Міллера, свої власні твори), широко використовує екскурси в козацьку тематику з досліджень М. Костомарова, С. Соловйова, Д. Бантиша-Каменського, В. Антоновича, Н. Маркевича, П. Куліша та ін. З історії релігійної справи на Січі неодноразово посилається на твори Феодосія — історика Самарського Пустельно-Миколаївського монастиря.
- Автором використано солідну бібліографію з історії військового мистецтва (В. Кребса, М. Іваніна, К. Зеделлера та ін.), географічно-етнографїчну та тюркологічну літературу, особливо при характеристиці походження, побуту та звичаїв українського козацтва, особливостей його етносу, відносин з татарами тощо.
- Привертає на себе увагу значна кількість статей в часописах, на які посилається історик; тут ми спостерігаємо «Киевскую старину», «Журнал министерства народного просвещения», «Вестник Европы», «Записки Одесского общества истории и древностей» та ін.: посилається автор і на газетні публікації, зокрема на «Екатеринославские губернские ведомости», «Кубанские областные ведомости» тощо.
- Широко використані Д. І. Яворницький історико-статистичні дослідження С. Штукенберга, «Материалы для статистики Российской империи», статистичні розвідки по окремим губерніям та регіонам. Взагалі, довідковий матеріал, словники, енциклопедичні видання посідають значне місце у джерельній базі досліджень Д. І. Яворницького. Таким чином, джерельна база ІЗК відрізняється широтою і різноманіттям у типологічному відношенні використаних документів, її структура в цілому відповідає основній меті автора та архітектоніці роботи, що дозволило Д. І. Яворницькому досягти значних наукових успіхів у розробці теми.
Автор: Виноградов Г.М. – к.і.н. ДНУ
Джерело: Вчений-подвижник: Життєвий шлях та літературна спадщина відомого на Придніпров’ї археолога, історіографа, краєзнавця та етнографа Д.І.Яворницького. (Матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 135-річчю з дня народження вченого). Дніпропетровськ, 1991. – 78 с.