ДОВІДКА про створення Музею «Громадянський подвиг Дніпропетровщини у подіях АТО» з вуличною експозицією «Шляхами Донбасу» на майданчику біля діорами
У Дніпропетровській області, а саме – в м. Дніпропетровську, з січня 2016 р. створюється новий музей – Музей «Громадянський подвиг Дніпропетровщини в подіях АТО» з вуличною експозицією «Шляхами Донбасу». Сьогодні, на 19 травня 2016 р., – створена перша черга музею – експозиція просто неба «Шляхами Донбасу» на майданчику площею понад 1000 кв. м біля діорами.
В січні 2016 р. Дніпропетровська обласна асоціація об’єднань учасників АТО ініціювала створення музею, присвяченого героям АТО. Ця ініціатива була підтримана обласною державною адміністрацією на чолі з Валентином Резніченком.
Була створена робоча група небайдужих, відповідальних людей – учасників АТО, представників облдержадміністрації, істориків, музейних працівників, волонтерів, менеджерів культури. Зокрема, до неї увійшли: Фанигін Юрій Юрійович – волонтер, керівник групи; Начовний Іван Ілліч – позаштатний радник голови ОДА; Репан Олег Анатолійович – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Дніпропетровського національного університету ім. Олеся Гончара, учасник АТО; Першина Наталія Геннадіївна – начальник управління культури, національностей і релігій ОДА; Капустіна Надія Іванівна – директор Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького; Шуліка Наталія Валеріївна – заступник начальника управління по роботі зі зверненнями громадян апарату ОДА – начальник відділу опрацювання звернень громадян; Хазан Наталія Вікторівна – волонтер, громадський діяч; Щупак Ігор Якович – директор музею «Пам’ять єврейського народу і Холокост в Україні»
Висловлювались думки про те, що музей героїв АТО повинен відтворити в хронологічній послідовності головні події війни на Сході. Провідною метою експозиції має стати вшанування українських воїнів – учасників антитерористичної операції на Сході України, волонтерів та громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України і які пройшли жертовний і героїчний шлях у відстоюванні української державності. Головна ідея експозиції: «Загиблим – пам’ять! Живим – шана!».
У ініціаторів одразу виникла ідея, крім музейної експозиції у закритому приміщенні, спочатку створити експозицію просто неба, яка б вражала людей, запам`ятовувалася назавжди. Люди пам`ятають, як все починалось дуже бурхливо, емоційно: перші блокпости, куди прийшли люди майже без зброї, з палями, щоб стояти на смерть. Почався цей рух і рух ще не закінчився. Треба з чогось розпочати, щоб показати цей порив, відчуття гордості. Не так важливо зафіксувати фактаж подій в хронологічній послідовності. Важливо передати дух, відчуття преображення. Важливо, щоб музей чи експозиція була саме на Соборній площі, де стоїть Миля, від якої йшов відлік історії нашого міста, де стоїть храм Преображення, алея Героїв, бойова техніка часів війни 1941-1945 рр., діорама «Битва за Дніпро», історичний музей. І тут же будуть представлені матеріали про добровольчі батальйони АТО – наших земляків. Є певна велична ідея, можна йти до її втілення довго, а можна зробити перший крок, і побачити, як це сприймається людьми. Треба з чогось починати.
Ідеї ініціаторів та організаційної робочої групи, які були оформлені у вигляді наукової концепції та тематичної структури знову створюваного музею, підхопив художник-оформлювач з Києва Віктор Гукайло, який створив загальний форт-проект, ескізи конкретних об’єктів саме вуличної експозиції «Шляхами Донбасу», а також окремих вузлових комплексів експозиції в закритому приміщенні.
Паралельно в Дніпропетровському національному історичному музеї створюється спеціальний відділ, який безпосередньо займається створенням музею (4 особи). Головним завданням відділу є створення наукової документації, збирання й упорядкування наукових та інформаційних текстових матеріалів (концепції, структури, тематико-експозиційного плану та методичних матеріалів для екскурсії в новому музеї), комплектування – збирання матеріалів – музейної колекції з історії АТО, про її учасників, загиблих бійців, медиків, волонтерів тощо.
Протягом березня – травня 2016 р. відповідно до створеного проекту будівельниками, монтажниками, під наглядом художника В.М. Гукайла, змонтовано обладнання й головні об’єкти експозиції «Шляхами Донбасу».
Ця експозиція складається з таких комплексів, як: Україна – єдина держава. Дніпропетровщина в АТО. На шляху війни. Містами АТО: бойові дії. Оборона ДАП : Витримали люди, не витримав бетон. Без права на майбутнє: зруйновані долі та інфраструктура Донбасу. Пам’ять.
Велике змістовне навантаження покладене на фото-хроніку АТО, відтворену на великих банерах по колу експозиції : Дніпропетровщина – форпост у боротьбі за незалежність України. ДАП – «Кіборги». Руйнація. Військова техніка. Медики в АТО.
Об’єкти показу : військова техніка з АТО, символи війни: Блокпост. Зенітна установка ЗУ-23-2. Карета швидкої допомоги. ДАП. Бойова машина піхоти БМП-2. Башта танка Т-64. Полковий міномет ПМ-43. Зупинка автобусна «Піски». Військовий джип. Соняшники ковані. Дорога. Дорожні знаки : міста Донецької та Луганської областей. Скульптурна композиція «Солдат і дівчинка».
Відкриває експозицію відтворений за формою та типовими розмірами військовий блокпост, на бетонних плитах якого схематичне зображення України – Єдиної України, з Кримом та Донбасом, – в кольорах національного прапора. На банері навпроти зображений блокпост, який розташований на адміністративній границі між Дніпропетровською та Донецькою областями. Він подібний до тих блокпостів, які стояли і продовжують стояти на дорогах Дніпропетровщини й України. Фото досить символічне та промовисто проголошує загальновідому думку, що саме Дніпропетровщина стала тим форпостом, який зупинив поширення сепаратизму та російську агресію у березні-квітні 2014 року.
Експонуються дорожні знаки, на яких позначені назви міст Донецької та Луганської областей. Відвідувачі немов йдуть по умовній дорозі війни та згадують головні події 2014-2016 років, коли вся Україна схвильовано спостерігала, як бійці АТО просуваються окупованою територією.
В центрі експозиції велика металева конструкція – залишки зруйнованого Донецького аеропорту, який став символом незламності та мужності українських захисників, бої за який безперервно тривали з 26 травня 2014 року. Українські герої – «кіборги» – 242 дні обороняли аеропорт, доки 22 січня 2016 р. старий і новий термінал, а також башта укріплення донецького аеропорту були повністю зруйновані.
Зруйнована снарядом «Град» автобусна зупинка на Донбасі «Піски». Черговий злочин терористів проти людяності. Артилерійським вогнем нелюдів стираються з лиця землі цілі населені пункти, а знищена промислова інфраструктура – це десятиліття невтомної праці для майбутніх поколінь.
Директор музею Н.І. Капустіна