Одними з перших до Катеринославського громадського музею старовини у середині ХІХ ст. надійшли старовинні іноземні і російські монети, з яких і починається формування музейної колекції монет і паперових грошей, яка на сьогоднішній день складається з 28500 одиниць – від античних ольвійських мідних асів V ст. до н.е. до сучасних ювілейних золотих, срібних, нікелевих монет України, від асигнацій Катерини ІІ до сучасних українських гривень всіх номіналів.
Формувалась колекція різними шляхами: це і археологічні розкопки, і дарунки, і передачі органами МВС, банками, і закупки. Основу її складають матеріали з зібрання О.М.Поля. До речі, всім дарувальникам ми не радимо поспішати віддавати монети у ломбарди, а краще спочатку безкоштовно оцінити їх на одному з інтернет-ресурсів, наприклад, coins.kiev.ua. Тут Ви отримаєте достовірну інформацію про цінності або рідкості монет.
В 1947 р. до музею надійшов унікальний скарб з майже 1000 срібних російських монет Новгородського та Московського монетних дворів ХVII ст., знайдений в с.Рубліно Дмитрівського району Орловської області. Його придбали за 215 карбованців. Іще три цікавих скарби мідних, срібних та золотих російських монет ХІХ-поч.ХХ ст., знайдених на території Дніпропетровщини, були передані в музей в 1970-1980-х рр.
Більше 3000 одиниць монет і здебільшого паперових грошей різних країн світу надійшли в музей у 1980-х рр. з колекції місцевого письменника О.М.Штейна (Шатрова). Серед них німецькі та австрійські марки, талери, пфеніги різних номіналів 1920-1930-х рр. з гербами німецьких міст, які дають яскраве уявлення про тогочасну кризу економіки країн Західної Європи, і водночас висвітлюють розвиток німецької територіальної геральдики.
У 2003 р. колишній співробітник музею В.П.Чумаченко передав музею цінну колекцію ювілейних та пам’ятних монет СРСР та Російської Федерації, виготовлених з срібла та нікелевого сплаву протягом 1965-2000 рр. В цій колекції представлені серії і комплекти монет – “Олімпійські”, “Червона книга”, “Визволення Європи від фашизму”, “Старовинні собори”, “300 років російського флоту”, “50-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні”, “Всесвітні юнацькі ігри у Москві 1998 р.” та інші.