Смірнов Василь Олексійович

14.01.1922
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 22.02.1944. За мужність і відвагу Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії рядовому Смірнову В.О. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Народився 14 січня 1922 р. в с. Чернава Крас­нохолмського р-ну Тверської обл. в сім’ї селянина. Росіянин. Закінчив 7 класів. Жив в м. Рибінське Ярослав­ської обл. Працював елек­тромонтером водопро­водной станції. У Радянській армії з липня 1941 р. На фронті з липня 1942 р.
У 1946 р. закінчив Московське військове училище зв’язку, в 1961 р. Військову академію зв’язку і служив в ній. З 1978 р. полковник Смірнов в запасі.
Живе в Ленінграді (зараз Санкт-Петербург). Працював ст. інженером Головної геодезичної обсерваторії.
Нагороджений орденами Леніна, Червоної Зірки, Вітчизняної війни 1 ст., медалями.

Начальник радіостанції роти зв’язку 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії. Гвардії рядовий.

26 вересня 1943 р. Смірнов в числі перших відібраних в перший десантний загін під ураганним вогнем противника форсував Дніпро і відразу ж встановив стійкий радіозв’язок з полком. Інформацію, яку він передавав носила коштовний характер і використовувалася в планеруванні подальших операцій. Пізніше перемкнувся на зв’язок зі штабом дивізії. Противник прагнув засікти місце знаходження радіостанції і вів вогонь по передбачуваному місцю розташування. Але гв. рядовий Смірнов своєчасно міняв позицію і тим самим уходив з під обстрілу.
Частини 25-й гв. стрілецькій дивізії форсували Дніпро, захопили плацдарм і перейшли до активної оборони. Противник, підтягнувши резерви, за підтримки танків і авіації зробив біля 20 контратак. Гвар­дійці дивізії дві доби вели запеклі бої з фашистами і значно поліпшили свої вогневі позиції.
Просуваючись в бойових ладах полку, гв. ряд. Смірнов проявляв хоробрість, забезпечував безперебійний радіозв’язок командира полку з командиром дивізії, чим сприяв успішному управлінню боєм і виконанню поставлених завдань.
Коли бої приймали критичний характер, залишав замість себе помічника, а сам допомагав відбивати контратакуючого противника. У бою був сміливий і рішучий. Добре стріляючи зі всіх видів стріл­кової зброї, гв. рядовий Смирнов вів вогонь з карабіна. Особисто знищив декілька гітлерівців. Своєю бойовою роботою сприяв захвату, утриманню, розширенню плацдарму. Командири полку і дивізії були упевнені в стійкій роботі радіо­станциі і запропонували представити гв. рядового Смирнова до привласнення звання Героя Радянського Союзу.