5.12.1909 – 20.03.1975
Герой Радянського Союзу
Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії старшому лейтенантові Тургелю М.М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Народився 5 грудня 1909 р. в м. Новомиргород Кіровоградської обл. в сім’ї, робітника. Росіянин. Закінчив Ленінградський інститут водного транспорту в 1937 р. Працював старшим інженером на заводі в м. Ленінграді. У Радянській Армії з 1942 р. і в цьому ж році закінчив курси молодших лейтенантів. На фронті з січня 1943 р.
Після війни служив в МВС. З 1954 р. майор запасу.
Жив та працював у Ленінграді.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1 та 2 ст.. Червоної Зірки, медалями. Помер 20.03.1975 р.
Ад’ютант, старший батальйону 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії. Гвардії старший лейтенант.
Гв. ст. лейтенант Тургель М.М. готував батальйон до переправи через Дніпро. Разом з командиром батальйону провели ретельний відбір особового складу. У штурмовий десантний загін йшли лише добровольці. Гв. ст. лейтенант Тургель продумав усі питання до дрібниць. Спланував проведення операції пошляхово. Вирішив питання взаємодії з артиллерістами, саперами, зв’язківцями. Особливу увагу приділив новоприбулому поповненню. Перевірив переправні засоби. Вночі 26 вересня в районі сіла Військове Солонянського району сів до першого човна та відправився до правого берегу. Першу частину шляху десант пройшов без ускладнень, далі довелося долати Дніпро під ураганним вогнем противника. Вода немов здибилася від розривів снарядів та мін. Град осколків летів зі свистом над головами десантників. На душі стало неспокійно за результат операції. Чи витримають гвардійці такий вогневий натиск? Або повернений назад? У заграві освітлювальних ракет Тургель побачив, що караван човнів, хоча вже декілька поріділий, наполегливо рухався до правого берега.
Але тут під час переправи був поранений командир батальйону гв. ст. лейтенант Шишлов. Гв. ст. лейтенант Тургель узяв командування на себе. У наградном аркуші говориться: «На протязі 36 годин загін чисельністю біля 70 чоловік утримував правий фланг зайнятого плацдарму в с. Військове і висоту 130.3, відбивши за цей період 8 запеклих контратак противника, з танками і «фердинандами». Цим самим він забезпечив успіх в розширенні плацдарма на лівому фланзі. Попаданням снаряда з танка, що розірвався поблизу, гв. ст. лейтенант Тургель був контужений, але поля бою не покинув, продовжував керувати». За цей подвиг командир дивізії представив до ордена Леніна, але командувач фронтом генерал армії Р.Я.Маліновський наклав резолюцію: «Достоєн звання Героя Радянського Союза».
У боях гв. ст. лейтенант Тургель вів себе сміливо і рішуче. У критичній ситуації він знаходив правильне рішення, що забезпечувало успіх в бою. Особистим прикладом надихав гвардійців на подвиг. Таких воїнів не можна зломити або поставити на коліна. Він мужнів від бою до бою, виробляв командні якості, загартовував волю і характер. Противник контратакував, але марно. Поліпшивши обстановку, гв. ст. лейтенант Тургель повів батальйон в атаку в напрямкуі с. Військове. Воїни увірвалися в населений пункт і при сприянні інших підрозділів оволоділи їм.