Ніколаєнко Олександр Миколайович

25.12.1923 – 5.06.1999
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. За мужність і героїзм, проявлені в боях, Указом Президії Верховної Ради СРСР гвардії старшині Ніколаєнко О.М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Народився 25 грудня 1923 р. в с. Ключі Ужурського району Красноярського краю в сім’ї селянина. Росіянин. Закінчив 7 класів. Працював на Ужурськом рибзаводі. У Радянській Армії з вересня 1941 р., на фронті з жовтня 1942 р. У 1944 р. закінчив курси молодших лейтенантів.
З травня 1946 р. лейтенант Ніколаєнко в запасі. Жив в пмт Шира Хакаської автономної обл.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1 ст., Червоної Зірки, медалями. Помер 5.06.1999 р.

Командир мінометного розрахунку 78-го гвардійського стрілецького полку 25-й гвардійської стрілецької дивізії 6-й армії. Гвардії старшина.

У ніч на 26 вересня 1943 р. в числі перших зі своїм розрахунком Ніколаєнко здолав Дніпро. Для гітлерівців це було повною несподіванкою. Противник не передбачав, що форсувати будуть радянські війська там, де правий берег має велику крутість. На землю правого берега Дніпра гвардійці вступили з боєм. З ходу була захоплена перша траншея. Тут сили противника опинилися невеліки. Важчий бій був попереду — за пануючу висоту. Гв. старшина Ніколаєнко зі своїм мінометом був в ланцюзі тих, що настають, він насичував вогнем і, збільшуючи простір ураження, сприяв стрімкому наступу піхоти. Висота 130.3 узята! Мінометчики влучним вогнем приголомшували живу силу відступаючого протів­ника. Ворог не відразу, але «оцінив» роботу мінометни­ків. Число попадань було високим. Десятки фашис­тов відправилися на той світ. Природньо, противник намагався повернути висоту, але всі його зусилля звелися нанівець. Лише за один світловий день 26 вересня пере­дової загін під командуванням гв. ст. лейтенанта Зевахіна В.С. відбив 10 контратак. О. Ніколаєнко, як і його фронтові друзі, не збирався віддавати завойовані позиції. При віддзеркаленні контратак розрахунок подавив три вогневі ворожі точки, знищив 20 гітлерівців. Філософія проста: або вони нас, або ми їх…
Передовий загін завдання виконав. Захопивши і розширивши плацдарм, він забезпечив форсування Дніпра основними силами полку, дивізії. У цих боях гв. старшина Ніколаєнко зарекомендував себе знов як мужній і рішучий командир. Особистий приклад в бою став візитною карткою цього мужнього воїна.