12.08.1900 – 12.04.1987
Герой Радянського Союзу
Дата указу: 19.03.1944. Указом Президії Верховної Ради СРСР за мужність та героїзм, проявлені в боях, сержанту Мєркулову І. П. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Народився 12.08.1900 року на хут. Рощінській Кочубєєвского р-ну Ставропольського краю в родині селянина. Росіянин. Закінчив 4 класи. Працював на шахті № 13 «Ставропольуголь» м. Карачаевськ. У Радянській Армії з червня 1941 р. На фронті з липня 1942 р. Після війни старшина Мєркулов повернувся на батьківщину і працював на тій же шахті.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1 ст., Червоної Зірки. Слави 3-й ст., Медалями.
Снайпер 610-го стрілецького полку 203-ї стрілецької дивізії 12-ї армії. Ст. сержант.
Йдучи на фронт у червні 1941 року Іван Мєркулов не думав, що стане снайпером. В армії не служив і про снайперську справу навіть не чув. Але війна навчила всьому. Коли йому запропонували навчатися на снайпера, він погодився. Після тривалих тренувань його направили під Сталінград. Там у наполегливих боях Мєркулов остаточно утвердився як снайпер. 203-я стрілецька дивізія вела бої на всьому протязі Сталінградської битви, і ст. сержант Мєркулов активно брав участь в боях. Йому допомагали досвідчені снайпери. Через нетривалий час він став одним з найкращих стрільців в дивізії. Авторитет був великим, йому доручали відповідальні завдання. Особливо відзначився 29 вересня 1943 року під час форсування ріки Дніпро в районі с. Вовнігі Солонянського р-ну. Противник влаштував спостережні пункти, з яких вів спостереження за переправою та коригувати вогонь артилерії і мінометів. Довго не могли встановити місце їх розташування. І ст. сержант Мєркулов встановив місце розташування чотирьох спостережних пунктів. Всі вони були знищені, і ритм переправи відновився. Вогонь ворожих батарей став неорганізованих і беспріцельним. Так виявляючи мужність, Мєркулов вів рахунок знищених гітлерівців. Дивізія, розвиваючи наступ, просувалася до Запоріжжя. Противник надавав наполегливий опір, але по ходу боїв було видно, що їх час полічені. Стратегічна ініціатива в руках радянських військ, і вони її вже ніколи не упустять.
Дивізії довелося форсувати Дніпро вдруге. 24 – 26 жовтня 1943 року снайпер одним з перших форсував Дніпро і закріпився на правому березі, просунувся вперед, тягнучи за собою товаришів. Стояла холодна, дощова погода. Але воїни 610-го стрілецького полку рішуче просувалися уперед і захопили вигідний рубіж. Противник, втративши рубежі, контратакував, але його зусилля гасилися вогнем радянських воїнів. Снайперську гвинтівку старшого сержанта Мєркулова разила фашистів без промаху. Як старший за віком у взводі, він постійно працював з молодими воїнами. Навчав їх снайперської майстерності. Вони виправдали витрачених на них працю. У боях були сміливі, хитрі і рішучі. Ст. сержант Мєркулов виховав собі зміну.