15.08.1923 – 25.09.1983
Герой Радянського Союзу
Дата указу: 19.03.1944. Указом Президіуму Верховної Ради СРСР за мужність та героїзм, проявлені під час бою, гвардії рядовому Баляєву О. А. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
Народився 15.08.1923 р. в с. Пензятка Лямбірського р-ну Мордовскої Республіки в родині селянина. Росіянин. Закінчив початкову школу. Працював на «Долгострое» в Калінинській обл. В Радянській Армії з жовтня, на фронті з грудня 1941 р. В 1946 р. демобілиізований. Жив у м. Ногінське Московської обл.
Нагороджений орденом Леніна, медалями.
Стрілець 78-го гвардійського стрілецького полку 25-ї гвардійської стрілецької дивізії 6-ї армії. Гвардії рядовий.
Вийшовши до Дніпра, особовий склад почав підготовку до переправи. Формувався передовий штурмовий загін. Йшов ретельний відбір особового складу. Брали в основному комуністів та добровольців. Охочих було багато.
Три дні підготовки пройшли непомітно. Увечері 25 вересня 1943 р. десантників зосередили біля затоки. Стояла тиша та темінь. Гвардійці, сидячи біля води, були зайняті своїми думками. Курити не дозволяли. Подали плавзасоби. Команда на завантаження. Баляєв у складі відділення розмістився у першому човні. О 3-й години ночі відпливли від берега, та узяли курс на с. Військове Солонянського р-ну. Досвідчений рульовий впевнено вів човен до наміченого ще днем району причалювання.
Коли до берега залишалося кілька десятків метрів, противник виявив десант і відкрив ураганний, хоча й бесприцільний вогонь. Човен приплив до берега. Баляєв першим вискочив на берег і з криком «за мною» побіг туди, звідки йшли вогнені стріли. Стрімкий кидок, і відділення в траншеї. Розгорівся бій. Баляєв, зневажаючи смерть, кинувся на гітлерівця та впритул розстріляв його. Супротивник не витримав натиску – відступив. Використовуючи замішання в лавах гітлерівців, гвардійці, переслідуючи ворога, увірвалися вихором на висоту 130.0. Надійшов наказ окопатися. Гвардійці зайняли вигідний рубіж. Вранці супротивник зробив п’ять контратак, які підтримували танки та самохідні машини. Вийшов з ладу кулеметник. Баляєв ліг за кулемет і став поливати свинцем ворожі ланцюги. В боях на плацдармі Баляєв вів себе мужньо. Проявив ініціативу. Був прикладом для особового складу. У нього до всього була справа. Він допомагав навчатися війни молодим. Дбав про старших за віком. Гвардійця ніколи не покидало відчуття відповідальності та обов’язку перед Батьківщиною.
Штурмовий загін розгромив до двох батальйонів піхоти та підбив чотири танка. Рубіж, зайнятий гвардійцями, залишився в недоторканності. У запеклій сутичці Баляєв знищив декілька десятків гітлерівців. Штурмовий загін завдання виконав. Плацдарм було захоплено, розширено й утримано. Були створені всі умови для ритмічної роботи переправи.