Електронна бібліотека «Казки Придніпров’я» – дарунок усім шанувальникам жанру казки унікальної нагоди можливо вперше познайомитись і зануритися у чарівний, багатобарвний, багатоголосий світ фольклорної та літературної казки, створеної народом або конкретним автором на нашій, Придніпровській землі протягом багатьох століть і поколінь; відчути гордість за те, що поряд з нами жили і живуть талановиті творці казок – казкарі, твори яких не поступаються творам світового фольклорного казкового епосу, літературним шедеврам загальновідомих казкарів світу.
Мета проекту – ознайомити широкий загал із кращими зразками тематичного музейного зібрання літературно-художніх видань народних казок Нижньої Наддніпрянщини другої половини XIX – першої половини XX ст. та літературних казок Івана Манжури (1851-1893).
В скарбниці української літературної казки казкам І. Манжури належить особливе місце. Саме з них бере свій початок літературна казка Придніпров’я. Він стояв біля витоків зародження української дитячої літератури в Катеринославі та видання перших книжок для дітей, став першим дитячим письменником-казкарем краю. Високу оцінку його діяльності дали О. Потебня, М. Сумцов, І.Франко, І. Березовський.
І. Манжура є автором багатьох віршованих казок: поеми-казки «Трьомсин Богатир», «Іван Голик», «Казка про хитрого Лисовина і про других звірів, та про те, що він їм, а вони йому коїли» (переробка поеми Гете «Рейнеке-Лис»); казкових оповідань – художніх переказів народних сюжетів «Лиха Година», «Як чорт шматочок хліба одслужував», казок у віршах за фольклорними мотивами «Злидні», «Батьківський заповіт», «Не судьба, а щира правда» (надрукована тільки у 2008 р.), «Червоний горицвіт», «Як ми з дідом багатіли, а батька ще на світі не було» та ін. Написані вони були протягом 1880-1890-х рр. у Катеринославі. За життя поета були надруковані під псевдонімом Іван Калічка тільки дві із них: «Як чорт…» (1885) та «Лиха Година» (1886), які стали першими українськими дитячими книжками в Катеринославі. Інші ж через цензурні утиски побачили світ і дійшли до читача тільки в радянські часи. Всі його казки – захоплюючі й цікаві, веселі й трішки сумні – про одне – про вічну людську надію в те, що добро, чесність, безкорисливість переможуть зло.
Казкова карта України неможлива без казок Нижньої Наддніпрянщини, їх непересічних героїв, серед яких непереможний Трьомсин Богатир. Герой народних казок, легенд, реальних історичних подій, майстерно інтерпретованих І. Манжурою в однойменний літературний твір – поему-казку “Трьомсин Богатир”, живе в літературі Придніпров’я не одне століття, уособлює найвищі неперехідні духовні цінності, які шануються в усьому світі, відображає безмежжя поетичної вигадки нашого народу, згуртовує українців і водночас єднає і братає з іншими народами. Це ім’я спонукає до творчості все нові й нові покоління митців, відкрите до спілкування з кожним, хто вірить, що богатирська сила насправді є у кожному з нас, а найцікавіша казка для кожного з нас – ми самі. Ім’я Трьомсина – духовного лицаря Придніпров’я, заслуговує на увічнення в людській пам’яті не тільки в слові, а й в усіх жанрах мистецтва, зокрема створенням пам’ятника духовному лицарю Придніпров’я. Цей образ назавжди увійшов в історико-культурний простір Дніпропетровщини, є гідним втіленням історії і слави запорозького козацтва, монументом віковічній мрії людства про найдорожче – про щастя, любов, вірність, справедливість, свободу, про торжество світлих почуттів над темними силами.
Василенко Н. Поема-казка І. Манжури «Трьомсин Богатир» (сучасний погляд на твір) / «У тридев’ятому царстві»: Феномен казки в літературі, фольклорі і медіа: матеріали Міжнародної наукової конференції (25-26 вересня 2014). Збірник. – Бердянськ, 2014. – С. 36-38.
Читати статтю на сайті ДНІМ
Завантажити статтю в ПДФ-форматіТрьомсин Богатир: українські народні казки Нижньої Наддніпрянщини / упорядк., передм., адапт. текст. та прим. Н. Василенко, Л. Іваннікової; худож. С. Ковика-Алієв. – Дніпропетровськ: Січ, 2011. – 359 с.: ілюстр.
До книги увійшли кращі зразки фольклорної прози Нижньої Наддніпрянщини – українські народні казки, записані на території Катеринославської губернії (тепер Запорізька й Дніпропетровська обл.) й опубліковані в кінці XIX – на початку XX ст. видатними українськими фольклористами Г. А. Залюбовським, I I. Манжурою, Я. П. Новицьким, Д. І. Яворницьким, Б. Д. Грінченком. Видання розраховане на широке коло читачів – науковців, вчителів, краєзнавців, школярів, студентів.
https://issuu.com/kovyka/docs/t_bВасиленко Н. Є. Літературно-мистецьке життя Катеринославщини в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття: Іван Манжура. Трьомсин Богатир: поема-казка / О. В. Аліванцева, Н. Є. Василенко // Літературне Придніпров’я: навч. посібник з хрестоматійними матеріалами до шкільних програм. У 2-х томах. Том І. Розділ 4. – Дніпропетровськ, 2005. – С. 395-419.
Манжура І. Трьомсин Богатир. Казка. З малюнками худ. І. Стеценка. – Катеринослав. Друкарня І. Вісман та І. Мордхілевич. Феодосійська, 9. 1917. – 72 с.
Манжура І. Трьомсин Богатир. Казка для молодшого та середнього шкільного віку. Ілюстрації О. Лопухова. – Київ: Молодь, 1958.
Манжура І. Трьомсин Богатир: Поема-казка. Малюнки В. Єрмакова, учнів Дніпропетровської дитячої художньої школи № 1. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. Дніпропетровськ-Рубанівське, 2006.
Переглянути малюнки на ПікасіМанжура І. Трьомсин Богатир: Поема-казка. Малюнки С. Алієва-Ковики. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – 2012. – 194 с.
Переглянти книжку на ПікасіМанжура І. Трьомсин Богатир: Поема-казка. Малюнки В. Єрмакова. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – Дніпро: Літограф, 2013. – 128 с.
Перегляд на Гугл+Манжура І. Червоний горицвіт. Казка. Художник О. Лисянська та ін. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – Дніпро: Літограф, 2013. – 54 с.
До книги увійшли твори художників ХХ – початку ХХІ століття, присвячені українському поету, вченому-фольклористу І. Манжурі та пам’ятні місця, пов’язані з його іменем на Придніпров’ї.
Перегляд на Гугл+Тарас Шевченко. Вірші з «Кобзаря». Іван Манжура. Лиха Година. Великодня казка. До 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка. Малював Володимир Єрмаков. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – Дніпро: Літограф, 2014. – 80 с.
Перегляд на Гугл+Манжура І. Казка про Хитрого Лисовина і про других звірів та про те, що він їм, а вони йому коїли: Поема-казка. Малював В. Єрмаков. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – 2010. – 67 с.
ПереглянутиМанжура І. Іван Голик: Поема-казка. Малював В. Єрмаков. – Видавництво «Навіки». Священик Василь Пишний. с. Рубанівське, Васильківський р-н, Дніпропетровська обл. – 2008. – 43 с.
ПереглянутиН.Є. Василенко, с.н.с. відділу музей “Літературне придніпров’я”.
[pe2-image src=”http://lh3.googleusercontent.com/-ZuBMxMUCKh4/VsHEx2csnAI/AAAAAAAAWws/kd29i5xGqfE/s144-c-o/%2525D0%252597%2525D0%252590%2525D0%2525A1%2525D0%2525A2%2525D0%252590%2525D0%252592%2525D0%25259A%2525D0%252590-tri.jpg” href=”https://picasaweb.google.com/103918136820353135163/19171958#6251494118475471874″ caption=”” type=”image” alt=”ЗАСТАВКА-tri.jpg” pe2_single_image_size=”s500″ pe2_img_align=”center” ]