На українському грунті

До дня української писемності пам’яті українських письменників, книговидавців Адріана Кащенка (1858-1921) та Івана Труби (1878-1950).
Літературно-мистецька виставка, присвячена художнику, педагогу, діячу Січеславської “Просвіти” Миколі Погрібняку (1885-1965) Акварель, кераміка, книжкова графіка.

Дніпропетровський художник Микола Степанович Погрібняк був яскравою постаттю тієї генерації українського пореволюційного відродження, що майже вся була знищена за часів тоталітарного режиму. Він був серед тих митців, які повірили в революційне оновлення і своєю творчістю, глибоко національною, намагалися підтримати Радянську владу. Паралельно із видатними художниками книги Нарбутом, Бойчуком, Падалкою, Седляром, Касіяном він працював у галузях монументального і станкового живопису, станкової та книжкової графіки, декоративно-ужиткового мистецтва.
Виставка репрезентує зібрання кераміки кінця XIX – поч. XX ст. (Опішня – Полтавщина, завод Білоскурського – Черкащина) із колекції Погрібняка, його власні мистецькі твори (акварель, кераміка), архівні документи, що зберігаються у фонах ДХМ; періодичні та книжкові видання 1910-20-х рр. в художньому оформленні Погрібняка із зібрання ДІМ. Вона є продовженням двох попередніх виставок, які проходили в стінах музею «Літературне Придніпров’я».
М. Погрібняк народився 5 грудня 1885 р. в селі Козацькому, тепер Черкаської області. Протягом 1903-1908 рр. навчався у Миргородській художній школі у Опанаса Сластьона. На початку XX ст. приїхав у Катеринослав. Працював учителем графічних мистецтв, викладав на Художніх курсах. У березні 1913 р. був обраний членом товариства „Просвіта”. Разом з художниками П. Окуловим, С. Піскарьовим, М. Сапожниковим, А. Лукашевичем, Н. Моргуновим був одним з ініціаторів відкриття у місті Художнього музею, яке відбулося 10 травня 1913 р. в Потьмкінському палаці. Викладав у школі ім. Риндовської (1914). Був під наглядом жандармів від 6 травня 1915 р. У школах і технікумах вчив книжкової графіки і малярства. Викладав у Дніпропетровському художньому училищі. Був учителем славетної української художниці Галини Мазепи (1910-1995). Автор робіт: “Після дощу”, “На Київщині”, “Вечір”, “Колгоспна отара”. Зібрав багату колекцію зразків українського орнаменту.
Як митець книжкової графіки, працював переважно над українською дитячою книжкою. З 1907 р. художньо оформлював дешеві книжечки для народного читання, „книжки-копійки” і дитячі видання, які виходили у Катеринославі. Протягом 1916-1925 рр. художньо оформив обкладинки і проілюстрував низку видань Адріана Кащенка (зокрема “Оповідання про славне Військо Запорозьке низове”), Ольги Кривинюк (переклади з чеської спільно з Михайлом Кривинюком “Чеські оповідання для дітей”), Івана Труби ( перекази народних казок “Дурень із ступою”; “Пан Коцький”), в тому числі упорядковану ним читанку „Стежка додому” у III частинах, твори Олени Пчілки («Байки для сім’ї і школи”), збірку „Поезії” Трохима Романченка, „Словник української мови” та історичне оповідання „Як жило славне запорозьке низове військо» Дмитра Яворницького, серію народних казок про звірів, які упорядкував Петро Єфремов ( біля 20 найменувань), “Народні казки. Із збірника І. Рудченка “, збірник дитячих пісень „Барвінок”, обкладинку часопису „Зоря”, видав альбом для розмальовування „Малюйте, діти”.
Під час війни залишився в Дніпропетровську. Влітку 1942 р. брав участь як художник у науково-археологічній експедиції на порожисту частину Дніпра, якою керував професор Павло Козар. З 13 по 25 грудня 1942 р. у музеї відбулася виставка художників міста. На ній були представлені твори відомих не лише в Україні художників В. В. Коренева, Т. М. Максименка, М. С. Погрібняка та інших. “Дніпропетровська газета” від 26 січня 1943 р. писала: „Твори М. С. Погрібняка збудовані цілком на українському ґрунті. Художник любить свою країну, її вечори і ранки, її засніжені села. Художник однаково добре володіє пастеллю, аквареллю, олією”. Помер і похований М. Погрібняк у Дніпропетровську. Художнє училище на його могилі встановило пам’ятник.
Автори експозиції: Наталія Василенко та Ірина Мазуренко, старші наукові співробітники музею “Літературне Придніпров ‘я “.

Виставка працює з 10. 00 до 17.00
Вихідний – понеділок, четвер
Ціни на вхідний квиток – 4 грн. для дорослих, 2 грн. для школярів
Тел. для довідок: 778-01-00, 374-39-52
Виставка працюватиме до 24 грудня