Наближається чемпіонат Європи з футболу 2012 року, який спільно організують Польща з Україною, і який дає країнам можливість краще познайомитися одна з одною. Польща і Україна – це дві держави і два народи з загальною душею, а спортивні змагання та підготовка до їх проведення можуть нас ще більше зблизити.
Виставка, яку ми пропонуємо Вашій увазі, виходить далеко за рамки репрезентації однієї тільки столиці Польщі. Ця виставка присвячена вмінню дивитися емоційно й інтелектуально, шукати нові точки зору. Все це показано на прикладі фотографій Варшави. Такої Варшави ще не було!
У просторі з’явиться міні-Варшава з умовними алеями, площами і скверами. Все це зображено на великоформатних світлинах, автором яких є відомий фотограф д-р Марек Островський. Ця виставка входить у ще більший авторський проект «Польські алеї», в якому представлена вся Польща з висоти орлиного польоту.
Виставка «Варшава з висоти орлиного польоту» демонструє простір з перспективи, яка не доступна більшості людей, але є надзвичайно цікавою, надихає. Аерофотознімки, як стверджує автор, д-р Марек Островський, – це не тільки техніка, перш за все це – нова точка зору.
Чим вище ми піднімаємось, тим більше розширюється горизонт не тільки в географічному сенсі, але й наш власний обрій, пов’язаний з нашим уявленням про простір. Ці фотографії мають одночасно і документальний характер, і часто виступають як витвір мистецтва, впливаючи на наш інтелект безпосередньо через емоції. Поєднуючи в собі елементи знання та естетики, фотографії створюють надзвичайний образ сучасного міста, вчать глядача шукати способи інакше поглянути на простір.
Виставка організована у вигляді містечка. На весь період роботи виставки, на кількох десятках метрів, тут з’являються алеї Конституційна, Варшавське запрошення, Емоційна, Просторова, Натхнення, Цікавих пристрастей, Паркова, По-сусідськи, Фільтрувальна і алея До Вісли. Вони розділяються площами, провулками Панорамним, Рондо Часу, а також Геологічним сквером.
Розміщення алей і площ створює на виставці місто в місті – Варшаву з висоти орлиного польоту, показану в іншому реальному просторі міст України. Це надзвичайно цікавий досвід – дивитися на місто, яке ти добре знаєш, ще й з іншої перспективи.
Православна Церква Святої Марії Магдалини
Ідея виставки – розташувати в експозиції аерофотознімки у вигляді символічних міських вулиць, розставлених уздовж стін будинків. Кожна аерофотографія інша, так само, як і будинок на вулиці, а взаємне сусідство виникає іноді чисто випадково. Картини на виставці складаються в ряд фасадів будинків і визначають напрямок вулиці, уздовж якої ми йдемо. Знання про простір ми синтезуємо в загальне ціле з окремих, іноді випадкових, відомостей.
Окремі фото представляють не тільки дома, але й створюють тематичні алеї, це і ворота, що запрошують в них заглянути і глибше вникнути в тему, представлену на фотографії. Вони умовно ведуть нас у дворики, а в кожному дворі – свої проблеми, свої теми. Що ми побачимо – залежить від нас, але напевно, завдяки фотографіям Марека Островського, ми відкриємо багатство тематичних двориків Варшави – і справжніх, і умовних, з яких складається кожне місто і наші знання про нього.
Аерокартини несуть у собі величезний вантаж інформації. Це не випадкові фотографії, це фото, вибрані з десятків тисяч аерофотознімків, зроблених автором над територією однієї лише Варшави, не кажучи вже про інші фотографії з території всієї Польщі і Європи. Для виконання багатьох з них потрібно було організувати спеціальний політ тільки заради цього конкретного знімка. Для того, щоб зробити якусь окрему фотографію, іноді потрібно було робити більше десятка польотів протягом одного дня.
Д-р Марек Островський є фахівцем в області образної інформації. Займається образністю, починаючи від молекулярного рівня до аерофотозйомок, від молекулярного випромінювання до радіохвиль, робить аналіз та інтерпретацію психологічну та цифрову. Виконані їм фотографії мають не тільки науковий аспект, але й естетичний. Д-р Марек Островський є науковим співробітником і викладачем Варшавського університету, членом Комітету з космічних і супутникових досліджень Польської академії наук, членом Спілки польських фотохудожників.
Аерофотознімки, які є його науковим захопленням, автор виконує самостійно, без підтримки будь-якої організації.
Автор гордий фактом, що перша презентація цієї великої виставки проходить саме в Україні, і висловлює надію, що найближчим часом, можливо, під час чемпіонату Європи з футболу 2012 року вдасться здійснити спільне польсько-українське видання альбому та організувати спільну виставку не лише одного міста, а обох держав, і потім представити її в Європі.
“ВАРШАВА З ВИСОТИ ОРЛИНОГО ПОЛЬОТУ” (офіційна сторінка проекту)
Адреса: пр. К. Маркса, 16 (будівля Історичного музею)
Телефон для довідок: (0562) 46-34-22
E-mail: [email protected]
Часи роботи музею: 10:00 – 16:00
Вартість квитків: 3 грн. (дитячий, шкільний, студентський), 6 грн. (дорослий)