Під час Другої світової війни при втіленні ідей пангерманістів захопити безмежні багатющі східні території, населення яких частково винищити, а решту уярмити відбуваються жахливі злочини проти людства: масові знищення за етнічним походженням євреїв, ромів, українців.
29 вересня в музеї відкрилася міні-виставка, присвячена 82-річниці події та вшануванню памʼяті жертв масових розстрілів нацистами мирного населення в Бабиному Яру у місті Києві та жертв нацистів у місті Дніпро.
Вважливе місце у планах німецького командування відводилось захопленню в найкоротші терміни України з її величезними сировинними ресурсами та родючими землями. 11 липня 1941 р. вже почалися бої за Київ, а 26 вересня місто було окуповане. На другий день на вулицях міста були розклеєні оголошення про збір євреїв з речами у визначених місцях, нібито для депортації. Таким чином нацисти почали втілення в життя свого плану по вирішенню єврейського питання. Нацистська ідеологія не знаходила для євреїв бодай маленької ніші в межах Великого Рейху, вони підлягали суцільному винищенню. Протягом 29-30 вересня у Бабиному Яру були розстріляні майже 34 тисячі київських євреїв. Упродовж років окупації там розстрілювали цілі групи людей різних національностей, які вважалися ворогами нацистів. За оцінкою українських науковців, в Бабиному Яру було розстріляно понад 150 000 киян.
Такі «бабині яри» були по всій Україні. Не оминули вони і Дніпропетровську область. Так, Дніпропетровськ було окуповано 25 серпня 1941 р., а 13-14 жовтня нацисти зібрали євреїв біля центрального універмагу, вишикували в колону та повели у лісорозсадник навпроти Інституту залізничного транспорту (тепер територія Ботанічного саду), де почали розстрілювати беззахисних людей. За два дні там було знищено понад 10 тисяч осіб.
За період окупації Дніпропетровська нацисти розстрілювали цивільне населення у протитанковому рові (зараз – ріг вулиць Енергетична та Янгеля), в районі парку ім. Л. Писаржевського та інших місцях. За роки окупації на території Дніпропетровської області було знищено 78118 чол. цивільного населення та 37 185 чол. військовополонених.