73000, Херсон, вул. Леніна (Соборна), 9
Тел. (0552) 22-99-47, тел/факс (0552) 42-43-20
E-mail: [email protected]
Офіційний сайт музею: www.hokm.ks.ua
Херсонський обласний краєзнавчий музей, заснований у 1890 році відомим українським громадським діячем, археологом і краєзнавцем В.І.Гошкевичем, являє собою музейний комплекс історичного, природознавчого, літературного та етнографічного напрямків.
Історія музею напрочуд цікава та насичена. Фонди музею поповнювалися знахідками археологів та істориків з мировими іменами:
Б.В. Фармаковського, І.К. Саручана, Д. І. Яворницького, М.М.Аркаса. В 1930 році музей стає «Краєзнавчим музеєм». Незважаючи на значні втрати під час Великої Вітчизняної війни, в 1948 році експозиція музею була відновлена. В 1965 році Каховський історичний музей став філією Херсонського обласного краєзнавчого музею під назвою «Музей історії міста Каховки». Значною подією в житті міста та області стало відкриття в 1982 році головної експозиції музею в будівлі памятці архітектури за адресою Леніна, 9. Наступним визначним кроком на шляху розвитку музею стало вікриття в 1991 році літературного відділу (вул. Горького, 1) та в 1993 – природознавчого відділу (вул. Горького, 5). В 1996 році в структурі музею вперше створено етнографічний відділ Херсонського обласного краєзнавчого музею.
Протягом свого існування експозиція неоднарозово змінювалася за змістом і формою. Наразі у фондах музею зберігається понад 173 тис. музейних предметів, серед яких одне з найкращих в Україні археологічних зібрань, в якому вік найстаріших знахідок – більше 7 тис. років; цікава колекція монет античних міст Північного Причорномор’я; великий комплекс зразків холодної і вогнепальної зброї ХVІ – ХХ ст.; колекція мисливських рушниць ХVІІІ – ХІХ ст., що приваблює витонченістю форм і високим мистецтвом майстрів-зброярів; чудові зібрання порцеляни, антикварних меблів.
Усе розмаїття старовини краю представлене у відділі історії: від скіфських золотих прикрас і давньогрецьких мармурових скульптур до козацької зброї, перших креслень Херсонської фортеці й мистецьких творів минулих століть. Центральне місце займає експозиція, присвячена заснуванню Херсона та пов’язаним з цим історичним осібам: Г.О.Потьомкіну, О.В.Суворову, Ф.Ф.Ушакову. Привертають увагу відвідувачів предмети етнографічного характеру – свідоцтва багатонаціонального складу краю.
Унікальні книжкові видання, найцінніші зібрання екслібрисів та гравюр, рукописи, оригінальні живописні полотна, історичні та меморіальні речі визначних письменників, які увійшли до світової літературної еліти: О.С.Пушкіна, Л.М.Толстого, О.Є.Кручоних, Д.Д.Бурлюка, Б.А.Лавреньова, М.Г.Куліша експонуються в літературному відділі музею.
В основі природознавчого відділу – унікальна колекція флори та фауни Херсонщини, створена наприкінці ХІХ ст. відомим вченим-біологом Й.К.Пачоським.
Кожного року музей приймає понад 50 тисяч відвідувачів. Окрім традиційних екскурсій, мешканцям та гостям міста пропонують інтерактивні заходи, ігрові квести, лекції вихідного дня, майстер-класи, військово-історичні реконструкції, цікаві маршрути по місту та області.
Херсонський краєзнавчий музей є одним з найбільш відомих та безцінних скарбниць Півдня України.
Директор музею Братченко Тетяна Георгіївна, заслужений працівник культури України.