Проект будівництва лапідаріуму

Компанія “Майстер-проект” виграла конкурс на проект лапідаріуму (павільйону) для розміщення колекції кам’яної пластики Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького. Конкурс був організований Управлінням культури Дніпропетровської Облдержадміністрації спільно з Дніпропетровським історичним музеєм за сприяння виконкому Дніпропетровської міськради і Дніпропетровської організації Національної спілки архітекторів України. Всього в конкурсі брало участь 15 проектних організацій.

Дніпропетровський історичний музей має найбільшу в масштабах європейських музеїв колекцію монументальної кам’яної пластики часів архаїки і середньовіччя. До неї входять:

  • кам’яні статуї так званих курганних культур часу раннього металу (III – II тис. д.н.е.);
  • раннього залізного віку (I тис. д.н.е.); середньовіччя (I тис. н.е. – ХІІІ ст.);
  • декілька зразків античної скульптури часу еллінізму;
  • мусульманський надгробник;
  • надмогильні хрести періоду Запорізької Січі.

В цілому колекція налічує понад 100 експонатів – пам’ятників різних культур і народів, – більшість з яких є яскравими зразками давнього і середньовічного мистецтва.
Не викликає сумніву, що така грандіозна збірка культової пластики, яка є обличчям Дніпропетровського історичного музею, давно потребує гідного експонування і акцентованої уваги. Це можливо лише шляхом створення окремої, постійно діючої експозиції, розміщеної на спеціальній окремій площі (в даному випадку – лапідаріум).

В основу експозиції будуть покладені як науково-історичні критерії (культурна приналежність, хронологія, семантика), так і естетичні (форма, розміри, іконографія, виразність). Органічною частиною експозиції стане виставка предметів матеріальної культури народів-творців культової курганної пластики.
Для посилення виразності предметів планується створити адекватний художній фон, який може складатися з особливого підсвічування статуй; великих фотографій – постерів – як самих визначних пам’яток, так і пейзажів степу, де вони існували; ряду діорам-реконструкцій курганних святилищ, пов’язаних з культовою пластикою часу раннього металу, скіфів, пізніх середньовічних кочівників.

Науково-художня цінність колекції монументальної пластики музею настільки велика, що її, безумовно, можна порівняти із зібранням давньої кам’яної скульптури Британського національного музею, Берлінського археологічного музею, Лувра, і це зайвий раз підкреслює необхідність збереження раритетної збірки.
На жаль, несприятлива екологічна обстановка в Дніпропетровську стала причиною руйнування багатьох пам’ятників колекції, більшість яких зберігаються просто неба, і поставила практично усе зібрання на грань знищення. В кінці 80-х рр. ХХ ст. Всесоюзний науково-дослідний інститут реставрації (м. Москва) почав роботи по консервації пам’ятників, які, на жаль, припинилися з об’єктивних причин в середині 90-х рр.

Зі всього відзначеного вище логічним є висновок про необхідність подальших реставраційних робіт і будівництво спеціального лапідаріуму, який би виконував всі необхідні функції – зберігання, експонування, наукового дослідження і реставрації пам’ятників, – і став би цілим комплексом відповідних приміщень, зібраних під одним дахом.

Тел. для довідок: (0562) 46-05-12