85-мм зенітна гармата зразка 1939 року (52-К)

Це радянська зенітна гармата калібру 85 мм. Повна офіційна назва — 85-мм зенітна гармата зразка 1939 року. Створено в підмосковному Калінінграді М.Н.Логіновим відповідно до концепції інженера Г.Д.Дорохіна по модернізації 76-мм зенітної гармати Логінова зразка 1938 року. Вона активно і успішно використовувалася у Великій Вітчизняній війні, а після її закінчення довго перебувала на озброєнні Радянської Армії до ухвалення на озброєння зенітних ракетних комплексів.
Гармата 52-К передавалася або продавалася в інші країни для оснащення їх озброєних сил. Частина зеніток 52-К після зняття з озброєння була перероблена для мирного застосування в гірській місцевості як противолавинна гармата.

Історія.

5 вересня 1937 року КБ заводу № 8 повідомило Артуправління про проект інженера Г. Д. Дорохіна накладення 85-мм стовбура на лафет 76-мм гармати 3-К. 28 вересня 1937 року нарком оборони звернувся до Артуправління з пропозицією включити в план дослідницьких робіт на 1938 рік заводу № 8 виготовлення дослідного зразка 85-мм рухомої гармати, тактико-технічні вимоги якої будуть розроблені Артуправлінням.
В ході випробувань було зроблено 1100 пострілів і пройдено500 км. Середня швидкість буксирування за ЗІС-5 по грунтовій дорозі 30—35 км/ч, максимальна ж швидкість — близько 50 км/год.
Виробництво 52-К велося виключно на заводі № 8 ім. Калініна, який до зими 1941—42 рр. розташовувався в селі Підлипки, а потім був евакуйований в м. Свердловськ.
До 22 червня 1941 року у військах було 2630 знарядь 52-К. У роки війни 676 знарядь було передано у ВМФ.

Характеристика.

Гармата забезпечена механізмами, що забезпечують автоматичне відкриття затвора, екстрактування стріляних гільз і закривання затвора. Операції заряджання унітарним патроном і робота пострілів виконуються номерами гарматної обслуги. Наявність механізмів напівавтоматики забезпечує скорострільність гармати до 20 пострілів в хвилину.
Конструктивні особливості гармати і наявність широкої номенклатури розроблених боєприпасів, що випускалися промисловістю, дозволяли використовувати гармату як для стрільби по повітряних цілях, так і для ураження живої сили противника, знищення його вогневих точок і рухомих броньованих цілей.
Ураження цілей здійснюється за рахунок утворення до 500 осколків вагою по 5 грам і вище. При попаданні снаряда в броню він пробиває її і потім розривається за нею, завдаючи поразки газами розривного заряду і осколками. При пострілі гази бойового заряду запалюють трасуючий склад трасера детонатора і снаряд в польоті залишає за собою ясно видимий вогняний слід, що значно полегшує коректування вогню при стрільбі по швидко рухомих цілях.

Бойове застосування.

85-мм зенітна гармата зр. 1939 р. виключно широко використовувалася частинами Червоній Армії. Підрозділи цих гармат забезпечували як захист з повітря фронтових частин, так і ППО адміністративних центрів і промислових підприємств. Ці гармати перебували на озброєнні зенітних артилерійських дивізій РВГК, що складалися з трьох полків зенітної артилерії малого калібру і одного полку знарядь середнього калібру (шістнадцять 85-мм гармат і сорок вісім 37-мм гармат).
Значна частина 85-мм зенітних гармат використовувалася як протитанкові, наприклад, по штату 1940 р. в кожній з 10 протитанкових артилерійських бригад, що формувалися перед війною, повинна була бути серед інших гармат і по двадцять чотири 85-мм зенітні гармати, використовувані як протитанкові. На ділі ж, із-за повільного освоєння у виробництві 107-мм гармат, якими також повинні були озброюватися ці бригади, число 85-мм гармат в них складало 48 одиниць і більше. Озброєний 8 85-мм зенітними гарматами протитанковий дивізіон був штатною бойовою одиницею кожного танкового і механізованого корпусу Червоної Армії протягом майже всієї війни.